Złożenie wniosku do wojskowego centrum rekrutacji, a nie – jak dotąd – do rektora oraz możliwość bezpłatnego zakwaterowania na czas egzaminów wstępnych – to najważniejsze zmiany, które czekają tegorocznych kandydatów na studia wojskowe. W trzech akademiach rejestracja trwa do czerwca, a w Dęblinie MON planuje wydłużyć termin składania wniosków o miesiąc, do końca kwietnia.
Szkolenie podchorążych Akademii Wojsk Lądowych. Fot. Bogusław Politowski
Rekrutacja na studia wojskowe rozpoczęła się 1 marca. Osoby, które planują zostać oficerami, mogą ubiegać się o jedno z ponad 2 tys. miejsc w czterech wojskowych akademiach: Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Marynarki Wojennej w Gdyni, Technicznej w Warszawie oraz Lotniczej w Dęblinie. Szczegółowe zasady rekrutacji zawiera opublikowane właśnie zarządzenie ministra obrony narodowej. To dokument wydawany co roku, który określa m.in. harmonogram, poszczególne etapy naboru czy system naliczania punktów.
Po indeks krok po kroku
Tegorocznych kandydatów czeka kilka nowości. Dotychczas każda osoba zainteresowana studiami wojskowymi musiała najpierw zarejestrować się na stronie wybranej akademii i złożyć wniosek do jej rektora o powołanie do służby kandydackiej. W tym roku nabór odbywa się według nowych zasad rekrutacji, wprowadzonych ustawą o obronie ojczyzny. – W praktyce kandydat w pierwszej kolejności musi założyć konto na Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego. Potem do wybranego wojskowego centrum rekrutacji składa wniosek o powołanie na czas kształcenia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – tłumaczy kpt. Roksana Borowska, oficer prasowy AWL-u. Dodaje, że w związku z nowymi zasadami na stronie uczelni pojawiły się szczegółowe informacje dla zainteresowanych, dotyczące poszczególnych etapów rekrutacji. – Wystarczy kliknąć w banner „Zostań Podchorążym AWL” lub zakładki „Dla kandydata” – mówi kpt. Borowska. W podobny sposób o zasadach naboru informują też pozostałe akademie.
Gdy wniosek kandydata trafi już do WCR-u, przedstawiciele centrum skierują ochotnika na badania psychologiczne, a po pozytywnym orzeczeniu będzie on musiał zapisać się w internetowej rejestracji kandydatów (IRK) wybranej przez siebie uczelni.
Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej odbywają praktykę morską na okręcie szkolnym ORP „Wodnik”. Fot. Krzysztof Miłosz/ AMW
Uwaga, zainteresowani studiami lotniczymi. Osoby aplikujące do LAW-u na kierunki lotnictwo i kosmonautyka oraz nawigacja jeszcze przed egzaminami będą musiały przejść specjalistyczne badania lekarskie w Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej w Warszawie. Kandydaci na pilotów będą natomiast kierowani na szkolenie sprawdzające predyspozycje do służby w powietrzu. Dopiero gdy pozytywnie przejdą ten etap rekrutacji, będą mogli przystąpić do egzaminów wstępnych.
Czas na egzaminy
Te odbędą się w lipcu. Ich formuła w porównaniu do lat ubiegłych nie zmieni się i w każdej akademii będzie wyglądać tak samo. Na początek – analiza wyników świadectwa dojrzałości, obejmujących m.in. matematykę, fizykę, a także język angielski. Osoby, które nie zdają tego języka na maturze, będą musiały podejść do testu językowego składającego się 40 pytań z czterema wariantami odpowiedzi. Potem kandydatów na oficerów czeka egzamin ze sprawności fizycznej. Kobiety będą musiały zaliczyć bieg na dystansie 800 m, bieg zygzakiem, czyli tzw. kopertę, oraz zwis na ugiętych ramionach. Mężczyźni z kolei będą musieli podciągnąć się na drążku, wziąć udział w biegu wahadłowym 10 x 10 m oraz pobiec na dystansie 1000 m. Dodatkowe wydolnościowe testy będą obowiązywać kobiety i mężczyzn ubiegających się o indeks na kierunku mechatronika w specjalności prace podwodne w Akademii Marynarki Wojennej. Kandydatów czekają: podciąganie na drążku, pompki, skłony w przód, pływanie pod wodą na dystansie 20 m, pływanie na 400 m oraz bieg na kilometr.
Ostatnim etapem naboru będzie rozmowa kwalifikacyjna, która ma ocenić predyspozycje oraz motywację kandydata do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Dodatkowe punkty zdobędą absolwenci ogólnokształcących liceów lotniczego oraz informatycznego, certyfikowanych wojskowych klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego, a także dzieci żołnierzy poległych na misjach i w czasie służby. Podczas rozmowy komisja będzie oceniała m.in. osiągnięcia i uprawnienia przydatne w służbie wojskowej, np. sportowe wyniki, odbyte kursy i zdobyte certyfikaty językowe. Na dodatkowe punkty będą też mogli liczyć ci, którzy pełnią służbę terytorialną, byli w służbie przygotowawczej lub narodowych siłach rezerwowych, albo są członkami organizacji proobronnej. W przypadku kandydatów na pilotów będą się też liczyć wynik uzyskany ze szkolenia sprawdzającego predyspozycje do pełnienia służby na stanowiskach pilotów oraz doświadczenie lotnicze, w tym licencje pilota samolotu lub śmigłowca.
Podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej. Fot. Marta Serafin/ LAW
Osoby, które pomyślnie przejdą egzaminy i będą wstępnie zakwalifikowane na listę studentów uczelni we Wrocławiu, w Gdyni i Warszawie, zostaną skierowane na badania lekarskie. Komisja zdecyduje o ich zdolności fizycznej do pełnienia służby zawodowej.
Zgodnie z nowymi zasadami w przypadku AWL-u, AMW i WAT-u postępowanie rekrutacyjne wraz z badaniami lekarskimi ma potrwać maksymalnie do pięciu dni, a w LAW-ie od jednego do trzech dni. Nowością jest też kwestia zakwaterowania. Na czas postępowania rekrutacyjnego oraz badań prowadzonych przez wojskową komisję lekarską rektor-komendant danej akademii będzie mógł zapewnić kandydatowi bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie (od godz. 17.00 dnia poprzedzającego rozpoczęcie postępowania rekrutacyjnego).
Ci, którzy dostaną się na studia, zostaną powołani do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i będą ją pełnić w trakcie kształcenia. Studia rozpoczną od podstawowego szkolenia wojskowego i złożenia przysięgi (jeżeli już jej nie składali). Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny na pierwszym roku będą żołnierzami dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych.
Pamiętaj o dokumentach
Osoby aplikujące na studia wojskowe muszą pamiętać, aby najpóźniej w dniu rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego do uczelni wojskowej dostarczyć niezbędne dokumenty. To m.in.: świadectwo dojrzałości (oryginał, odpis lub kserokopia poświadczona notarialnie), potwierdzenie opłaty z tytułu egzaminu wstępnego w wysokości 100 zł, dokumenty potwierdzające kwalifikacje lub osiągnięcia, zaświadczenia o ukończeniu klasy o profilu mundurowym czy służby przygotowawczej. Konieczne będzie też przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania ćwiczeń fizycznych, wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed dniem przystąpienia do sprawdzianu z WF-u. Jeśli ktoś zapomni o takim zaświadczeniu, będzie mógł przedstawić oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w testach sprawnościowych podpisane w dniu przeprowadzenia testu w obecności członka komisji rekrutacyjnej.
Terminy rejestracji
O ile w przypadku trzech uczelni: w Gdyni, Warszawie i we Wrocławiu, kandydaci mogą się rejestrować aż do 9 czerwca, o tyle w dęblińskiej Szkole Orląt czas na złożenie wniosku jest krótszy. Wcześniej zakładano, że datą graniczną będzie 31 marca, teraz MON przygotowało projekt przepisów przesuwających termin do 30 kwietnia. – Krótszy termin składania wniosków wynika ze specyfiki naszej uczelni i konieczności objęcia kandydatów na pilotów specjalistycznymi badaniami i szkoleniem selekcyjnym jeszcze przed egzaminami wstępnymi. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że im dłuższy termin, tym większa liczba kandydatów aplikujących do naszej akademii – przyznaje ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy LAW-u.
Potwierdzają to dane Ministerstwa Obrony Narodowej z ostatnich dwóch lat. Dzięki przedłużeniu do 31 maja terminu składania wniosków na studia w LAW-ie w roku akademickim 2021/22 do Dęblina wpłynęło aż o 97% więcej zgłoszeń w porównaniu z okresem do 31 marca 2021 roku. W przypadku rekrutacji na rok akademicki 2022/23, gdy termin został przesunięty do 29 kwietnia, zanotowano wzrost o prawie 40% w stosunku do terminu podstawowego.
Przedstawiciele MON-u przyznają też, że data 31 marca nie jest zbieżna z terminami zakończenia roku szkolnego przez licealistów. „Bardzo często wiążące decyzje dotyczącego dalszego kierunku kształcenia podejmują oni w miesiącach późniejszych niż marzec” – zauważają eksperci z ministerstwa.
W roku akademickim 2023/24 cztery wojskowe akademie przyjmą w sumie 2040 kandydatów na oficerów. W WAT przygotowano 1018 miejsc, w AWL-u – 596, LAW przyjmie 251 chętnych, a w AMW będzie mogło studiować 175 osób.
autor zdjęć: Bogusław Politowski, Krzysztof Miłosz/ AMW
komentarze