Prawie 2800 ochotników rozpoczęło w poniedziałek dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Z tymi, którzy szkolenie przejdą w 16 Pułku Logistycznym, spotkał się wicepremier Mariusz Błaszczak. – Naszym celem jest wzmacnianie Wojska Polskiego. Chcemy, aby polska armia była coraz liczniejsza – mówił w Elblągu szef MON-u.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to pierwszy krok dla osób, które chcą związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. W poniedziałek na terenie 35 jednostek wojskowych w całym kraju prawie 2800 osób rozpoczęło trwające 28 dni szkolenie podstawowe. W uroczystości wręczenia broni tym, którzy stawili się w Elblągu, wziął udział wicepremier Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
– Liczę, że wszyscy spośród tych, którzy się zgłosili do służby, po przejściu kursu specjalistycznego, zostaną żołnierzami zawodowymi – powiedział szef MON-u. Dodał, że budowanie silnego wojska, to najlepszy sposób na to, aby zapobiec zagrożeniom. A te, choćby z uwagi na toczącą się w Ukrainie wojnę, mają realny charakter. – My nie chcemy wojny, ale skoro chcemy pokoju, to musimy szykować się do wojny. Dlatego konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie – zaznaczył.
Wicepremier przypomniał, że w 2022 roku do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się ponad 16 tys. osób. – To dobry wynik, bo rozpoczęliśmy szkolenia w połowie roku – ocenił Mariusz Błaszczak. W tym roku resort obrony przygotował miejsca dla 25 tys. ochotników (odbędzie się w sumie osiem edycji szkoleń podstawowych). Jednak, jak zapewnił minister obrony, jeśli zajdzie taka potrzeba, liczba ta zostanie zwiększona. Błaszczak zachęcał, aby kolejne osoby zainteresowały się ofertą armii, i zapewnił, że warunki służby są godne.
– Naszym celem jest wzmacnianie Wojska Polskiego – mówił szef MON-u. – Naszym celem jest to, aby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze, szczególnie we wschodniej części kraju – podkreślał. Dodał, że to właśnie dlatego na potrzeby 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej powstają nowe jednostki i rozpoczęło się formowanie 1 Dywizji Piechoty Legionów. Wojsko otrzymuje też nowy sprzęt, m.in. czołgi K2 i armatohaubice K9.
Ochotnicy przez 28 dni, bo taki czas spędzą w jednostkach uczestnicy szkolenia podstawowego, będą mieli możliwość zapoznania się z podstawami wojskowego rzemiosła: nauczą się posługiwania bronią i systemami łączności, poznają wojskowy sprzęt i regulaminy, odbędą także szereg treningów sprawnościowych. Zwieńczeniem tego etapu będzie przysięga wojskowa. – Liczę, że jesteście ambitni i pracowici i nie zatrzymacie się w tym pogłębianiu swoich umiejętności. Kariera wojskowa stoi przed wami otworem – zwrócił się do ochotników Mariusz Błaszczak. Po ukończeniu 28-dniowego szkolenia każdy z żołnierzy będzie musiał zdecydować, czy chce: przejść do rezerwy, zasilić szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, czy kontynuować naukę na trwającym 11 miesięcy szkoleniu specjalistycznym. Ten ostatni przypadek wiąże się ze skierowaniem do służby w jednostce wojskowej na konkretnym stanowisku służbowym. – Ale nawet jeśli nie zdecydujecie się na kontynuowanie służby, to będziecie rezerwistami, którzy potrafią obsługiwać broń, będziecie zorganizowani i gotowi, aby stawić się, gdy ojczyzna was wezwie – mówił wicepremier Błaszczak. – Oby nie było takiej potrzeby, ale na tym polega system odstraszania. Wzmacniamy Wojsko Polskie, aby agresor nie napadł na naszą ojczyznę – wyjaśnił.
Szef MON-u dodał, że podczas dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ochotnicy będą mieli okazję do tego, aby zdobyć dodatkowe uprawnienia. – Możecie nabyć umiejętności, które pomogą wam zainwestować w siebie – zaznaczył. – Liczę na to, że będziecie aktywnie korzystali z tego, co daje wam dobrowolna zasadnicza służba wojskowa – powiedział.
Przez cały czas dobrowolnej służby każdy ochotnik będzie otrzymywał uposażenie w wysokości 4560 zł miesięcznie, a po jej ukończeniu zyska pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej lub zatrudnienia w instytucjach administracji publicznej, o ile spełni wymagania określone dla danego stanowiska.
– Jak przypomniał wicepremier, dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona w życie dzięki ustawie o obronie ojczyzny. Natomiast w ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła zmiany dotyczące żołnierzy zawodowych, którzy już zasilają szeregi armii. Po 15 latach służby otrzymają 5 proc. dodatku do uposażenia i 1 proc. za każdy kolejny rok. – Robimy wszystko, aby Wojsko Polskie było silne, a Polska bezpieczna – zaznaczył Błaszczak.
Do ochotników, którzy rozpoczęli właśnie szkolenie, zwrócił się także płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. – Dziś, wy w Elblągu, ale również wasi koledzy i koleżanki w różnych miejscach w Polsce, rozpoczęliście nowy etap w życiu – powiedział. Dodał, że choć decydując się na rozpoczęcie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, każdy kierował się inną motywacją, od teraz wszyscy mają jeden cel: zostać żołnierzami i od teraz na ich barkach będzie spoczywał obowiązek obrony granic i ludności. – Mundur, który dziś otrzymaliście, noście z godnością. Życzę wam powodzenia, wytrwałości i aby żołnierskie szczęście zawsze wam towarzyszyło – mówił płk Mirosław Bryś.
Ochotnicy, którzy dziś rozpoczęli szkolenie podstawowe, ukończą je 11 lutego. Ci, którzy chcieliby pójść ich śladem, wciąż mogą to zrobić. Kolejne turnusy odbędą się w terminach: 20 lutego – 18 marca, 8 maja – 3 czerwca, 12 czerwca – 8 lipca, 17 lipca – 12 sierpnia, 28 sierpnia – 23 września, 2 października – 28 października, 13 listopada – 9 grudnia. Zaplanowano także trzy, nieco krótsze terminy szkoleń dla absolwentów klas wojskowych: 23 maja – 3 czerwca, 1 sierpnia – 12 sierpnia, 12 września – 23 września. Ci, którzy chcieliby wziąć udział w szkoleniach, powinni wypełnić wniosek znajdujący się na stronie zostanzolnierzem.pl, a następnie zgłosić się do Wojskowego Centrum Rekrutacji wskazanego przez rekruterów.
Może to zrobić każda osoba, która ukończyła 18 lat, posiada obywatelstwo polskie i wykształcenie co najmniej podstawowe, cieszy się nieposzlakowaną opinią i nie była karana za przestępstwo popełnione umyślnie.
Jednostki, w których dziś rozpoczęło się szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej:
16 Pułk Logistyczny Elbląg
14 Pułk Przeciwpancerny Suwałki
7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk
Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej Wejherowo
56 Baza Lotnicza Inowrocław
31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań Krzesiny
9 Batalion Dowodzenia Olsztyn
20 Brygada Zmechanizowana Morąg
12 Brygada Zmechanizowana Szczecin
5 Batalion Dowodzenia Rząska
18 Batalion Dowodzenia Siedlce
Centrum Szkolenia Logistyki Grudziądz
8 Batalion Remontowy Kołobrzeg
1 Batalion Kawalerii Powietrznej Leźnica Wielka
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Kielce
18 Pułk Rozpoznawczy Białystok
11 Pułk Artylerii Węgorzewo
6 Batalion Dowodzenia Kraków
Batalion Dowodzenia Wojsk Lądowych Białobrzegi
16 Batalion Saperów Nisko
4 Pułk Przeciwlotniczy Leszno
2 Pułk Saperów Nowy Dwór Mazowiecki
23 Pułk Artylerii Bolesławiec
1 Batalion Czołgów Żurawica
16 Batalion Remontu Lotnisk Jarocin
6 Batalion Powietrznodesantowy Gliwice
2 Pułk Rozpoznawczy Hrubieszów
6 Batalion Chemiczny Sił Powietrznych Śrem
10 Brygada Logistyczna Opole
5 Pułk Chemiczny Tarnowskie Góry
8 Baza Lotnictwa Transportowego Kraków Balice
22 Batalion Piechoty Górskiej Kłodzko
17 Brygada Zmechanizowana Wędrzyn
3 Batalion Saperów Krosno Odrzańskie
7 Brygada Obrony Wybrzeża Trzebiatów
autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON
komentarze