„Zdaję sobie sprawę, jak ciężka jest służba wojskowa, dlatego regularnie polepszamy warunki służby i zwiększamy świadczenia przysługujące żołnierzom” – napisał w liście do żołnierzy wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON-u odniósł się do przyjętych przez Radę Ministrów propozycji przepisów dotyczących wprowadzenia nowego świadczenia za długoletnią służbę.
O pracach legislacyjnych dotyczących wprowadzenia nowego świadczenia dla żołnierzy wicepremier Błaszczak poinformował w poniedziałek. Dzień później projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę w trybie pilnym przyjęła Rada Ministrów. Teraz projekt ustawy trafi do Sejmu.
Dziś szef MON-u w liście skierowanym do żołnierzy podkreślił: „Zdaję sobie sprawę, jak ciężka jest służba wojskowa, dlatego regularnie polepszamy warunki służby i zwiększamy świadczenia przysługujące żołnierzom. Naszym celem jest stworzenie licznej i profesjonalnej armii. Tylko z Państwa udziałem jesteśmy w stanie to zrealizować” – napisał wicepremier.
Zgodnie z propozycjami żołnierze po odsłużeniu 15 lat zaczną pobierać nowe świadczenie – za długoletnią służbę – w wysokości 5% uposażenia zasadniczego. Z każdym kolejnym rozpoczętym rokiem służby, aż do osiągnięcia 25 lat stażu, będzie ono zwiększane o 1%. Maksymalnie wyniesie więc 15% uposażenia i po odsłużeniu 25 lat będzie wypłacane właśnie w takiej wysokości – aż do dnia rozwiązania stosunku służbowego. Świadczenie zostanie wliczone do podstawy wymiaru emerytury po osiągnięciu przez żołnierza 32 lat wysługi. „Ważne, że jest to świadczenie dodatkowe – żołnierze zachowują prawo do wszystkich dodatków im przysługujących” – zaznaczył w liście wicepremier Błaszczak.
Chodzi tu np. o otrzymywany przez żołnierzy dodatek za długoletnią służbę wojskową. Po trzech latach wynosi on 3% kwoty tego uposażenia, a następnie – do 15. roku służby – wzrasta co trzy lata o kolejne 3%. Żołnierz z 15-letnią wysługą otrzymuje więc dodatek w wysokości 15%, a potem, z każdym kolejnym rokiem – aż do 35. roku służby – dodatek wzrasta co roku o 1%. Maksymalnie wynosi on 35% po 35 i więcej latach służby.
Wojskowi ze stażem dłuższym niż 25 lat otrzymują też tzw. świadczenie motywacyjne, wprowadzone Ustawą o obronie ojczyzny. W przedziale stażu 25–28 lat i 6 miesięcy wynosi ono 1500 zł, a powyżej 28 lat i 6 miesięcy – 2500 zł miesięcznie.
Głównym celem projektowanych zmian jest zatrzymanie doświadczonych żołnierzy zawodowych w armii oraz wzmocnienie motywacyjnego systemu wynagradzania. Projektowane przepisy oprócz żołnierzy dotyczą też funkcjonariuszy innych służb, podległych MSWiA, w tym policjantów, pograniczników czy Służby Więziennej. W ich przypadku zmiany zostaną zapisane w ustawach pragmatycznych tych służb. W przypadku wojska przepisy dotyczące świadczenia dla żołnierzy będzie regulowała Ustawa o obronie ojczyzny.
autor zdjęć: st. szer. Adrian Staszewski
komentarze