We Lwowie odbył się szczyt Trójkąta Lubelskiego, podczas którego prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy rozmawiali o możliwościach dalszego wspierania kraju objętego wojną. Podczas spotkania z przedstawicielami mediów Andrzej Duda poinformował, że Polska przekaże ukraińskiej armii kompanię czołgów Leopard, ma do tego dojść w ramach międzynarodowej koalicji.
Spotkanie prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy odbyło się we wtorek we Lwowie i dotyczyło przede wszystkim wsparcia kraju, który już prawie rok broni się przed atakami Rosji. Jak podczas konferencji prasowej zaznaczył Andrzej Duda, rozmowy o pomocy „są bardzo konkretne, ale nie o wszystkim można informować opinię publiczną”. Podczas spotkania w formacie Trójkąta Lubelskiego (został on powołany w 2020 roku, a jego celem jest pogłębianie współpracy wszystkich trzech państw) przywódcy podpisali także deklarację potwierdzającą niezbywalne prawo Ukrainy do obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej, podkreślili również wolę współpracy w procesie odbudowy Ukrainy po zakończeniu konfliktu.
– Polska od samego początku odgrywała tutaj bardzo aktywną rolę. To my byliśmy tym pierwszym państwem, które rzeczywiście udzieliło Ukrainie, jak na tamten moment, wręcz spektakularnej pomocy – powiedział Andrzej Duda. Przypomniał, że od początku wojny Polska przekazała ukraińskiej armii łącznie m.in. 240 czołgów (radzieckiej produkcji), miliony sztuk amunicji, karabinki Grot, armatohaubice Krab i wyrzutnie przeciwlotnicze Piorun. – Wspieramy Ukrainę i będziemy nadal przekazywali jej broń, także w ramach postępów modernizacji polskiej armii, która ogromnie przyspieszyła w ostatnim czasie – zaznaczył.
Zwierzchnik sił zbrojnych zapewnił, że Polska będzie wspierała Ukrainę w jej dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej. Zaapelował do innych państw, aby także wspierały ten kraj w walce z okupantem. — Wszystko wskazuje na to, że ta wojna się nie kończy, a Rosja będzie dalej maltretować Ukrainę – powiedział. – Powstrzymanie wojny to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Apelujemy do państw świata o pomoc dla Ukrainy — podkreślił Andrzej Duda.
Podczas konferencji dziennikarze dopytywali prezydentów o kwestie wysłania Ukrainie czołgów Leopard. Andrzej Duda poinformował, że Polska przekaże ukraińskiej armii kompanię czołgów Leopard w ramach koalicji międzynarodowej, ale aby było to możliwe, musi zostać spełniony „szereg wymogów formalnych”. – Podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która – mam nadzieję – w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard i innymi, które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie różnymi drogami do Ukrainy i będzie mogła wzmocnić jej obronę – powiedział. – Taka decyzja w Polsce już jest – zaznaczył.
Siły Zbrojne RP dysponują ponad 245 czołgami Leopard 2 niemieckiej produkcji w dwóch wersjach (część z nich jest modernizowana do standardu Leopard 2PL).
Z deklaracji pancernego wsparcia zadowolony był prezydent Wołodymyr Zełenski. Jednocześnie apelował: – Oczekujemy wspólnej decyzji. Jeden kraj nie może zapewnić nam wystarczającej liczby Leopardów, ponieważ musimy zmagać się z tysiącami czołgów ze strony Federacji Rosyjskiej.
Dodał, że ukraińscy żołnierze udowodnili już ogromną siłę, ale taki sprzęt jest bardzo potrzebny. – Dziękuję za decyzję podjętą przez naszych polskich kolegów. Oczekujemy pozytywnych decyzji także od innych krajów – przypomniał raz jeszcze.
Zełenski podkreślał również, że jest wdzięczny Polsce i Litwie za dotychczasowe wsparcie militarne, za przyjęcie uchodźców oraz wspieranie dążeń politycznych Ukrainy. O poparciu dla planów Kijowa dotyczących akcesji do UE mówił prezydent Litwy Gitanas Nausėda. Zadeklarował, że jego kraj przekaże broniącemu się sąsiadowi m.in. amunicję i podkreślił, że kwestia dołączenia Ukrainy do Unii powinna znaleźć się w agendzie Rady UE.
Temat wsparcia walczącej Ukrainy w rozmowie telefonicznej poruszyli dziś także wicepremier Mariusz Błaszczak i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii. Jak za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował polski resort obrony, przedstawiciele obu państw omówili również kwestie związane z „dwustronną współpracą wojskową oraz modernizacją techniczną Wojska Polskiego”.
autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, plut. Aleksander Perz
komentarze