Powstaje nowa jednostka wojskowa. To batalion rozpoznawczy, który będzie prowadził działania na rzecz najmłodszego związku taktycznego w Wojsku Polskim, czyli 18 Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze batalionu zostaną wyposażeni m.in. w lekkie opancerzone pojazdy rozpoznawcze.
Formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęło się w 2018 roku. Właśnie trwa drugi etap tego procesu, który zakłada m.in. utworzenie podległych jej trzech nowych jednostek wsparcia. Od kwietnia ubiegłego roku powstają więc 18 Pułk Artylerii i 18 Pułk Przeciwlotniczy, a od września – 18 Batalion Rozpoznawczy. Ten ostatni stacjonuje na razie w Przasnyszu, ale jeszcze w tym roku ma zostać przeniesiony do nowego garnizonu w Białej Podlaskiej, gdzie już swoją siedzibę mają inne jednostki podległe 18 Dywizji – batalion zmechanizowany 1 Brygady Pancernej i batalion transportowy 18 Pułku Logistycznego.
Dowódcą 18 Batalionu Rozpoznawczego został ppłk Piotr Michałowski. – Formowanie jednostki ma trwać pięć lat. W pierwszej kolejności zostaną utworzone dowództwo i sztab 18 Batalionu Rozpoznawczego, następnie rozpoczną się przygotowania do ich certyfikacji – mówi dowódca.
Pierwsi żołnierze 18 Batalionu rozpoczęli już służbę. Wcześniej każdy z nich musiał przejść kwalifikację. A ta trzykrotnie odbyła się w Przasnyszu i raz w Białej Podlaskiej. Ale to nie koniec. Kandydaci do służby będą mieli jeszcze okazję starać się o przyjęcie w szeregi jednostki. – Teraz poszukujemy przede wszystkim kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C i C+E, mamy też ciekawą ofertę dla podoficerów i oficerów – mówi dowódca. – Zachęcamy przede wszystkim żołnierzy rezerwy, szczególnie w stopniu sierżanta, którzy rozważają powrót do służby, aby się z nami skontaktowali – dodaje. Na potrzeby kwalifikacji został utworzony specjalny adres mailowy, który umożliwi kandydatom do służby szybki kontakt z przedstawicielami jednostki czy przesłanie im do weryfikacji niezbędnej dokumentacji.
Kto może się starać o przyjęcie w szeregi 18 Batalionu Rozpoznawczego? – Każdy zwiadowca musi mieć odpowiednie predyspozycje, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, a także być przygotowanym do tego, że będzie musiał działać w ugrupowaniu potencjalnego przeciwnika, nie zawsze w łatwych warunkach terenowych czy atmosferycznych – wyjaśnia dowódca. – Oczywiście nie zakładam, że kandydaci do służby będą już wszystko umieli, bo wiele elementów można wypracować podczas szkolenia. Muszą sobie jednak zdawać sprawę z tego, z jakimi wyzwaniami wiąże się służba w szeregach takiej jednostki jak nasza – podkreśla oficer.
Żołnierze 18 Batalionu Rozpoznawczego, zgodnie z założeniami planu modernizacji technicznej, zostaną wyposażeni w karabinki GROT, karabiny UKM, pistolety Vis i granatniki przeciwpancerne, do dyspozycji będą mieli także lornetki rozpoznawcze umożliwiające obserwację w dzień i w nocy, quady oraz bezzałogowe statki powietrzne. Ich podstawowymi pojazdami zaś będą lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze. Docelowo LOTR-y mają zastąpić w Wojsku Polskim wysłużone wozy rozpoznawcze BRDM-2.
18 Batalion Rozpoznawczy będzie dziedziczyć tradycje 13 Pułku Ułanów Wileńskich, który uczestniczył m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie obronnej 1939 roku. Dlatego odznaka pamiątkowa jednostki ma nawiązywać do tej, którą posługiwali się poprzednicy zwiadowców – będzie miała kształt krzyża maltańskiego w różowym kolorze, a po środku zostanie umieszczony ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Na co dzień zaś żołnierze będą używali odznak rozpoznawczych. Będą one miały kształt tarczy herbowej, a w ich centralnym punkcie znajdą się cyfry jeden i osiem oraz dwie skrzyżowane szable kawaleryjskie.
autor zdjęć: Michał Niwicz
komentarze