Mat Adam Struk z Regionalnego Centrum Informatyki w Gdyni i st. szer. Natalia Kowalska z 7 Brygady Obrony Terytorialnej zostali zwycięzcami VII Ćwierćmaratonu Komandosa. W rywalizacji drużynowej najlepiej spisali się policjanci. Tym razem trasę liczącą ponad 10,5 km wyznaczono w Słupsku. Do mety dotarło 125 osób.
O zwycięstwo w Ćwierćmaratonie Komandosa zawodnicy rywalizowali w mundurach polowych i z plecakiem ważącym 10 kg. Bieg po raz drugi odbył się w Słupsku, wcześniej był organizowany w Czarnem na Pomorzu. Zwycięzcami zostali mat Adam Struk i st. szer. Natalia Kowalska. Przed rokiem Struk, który wówczas reprezentował 7 Brygadę Obrony Wybrzeża, był drugi. Przegrał tylko ze st. sierż. Arturem Pelo. Tym razem obaj biegacze zamienili się miejscami na podium. Trzeci zaś był asp. sztab. Paweł Piotraschke.
– Wszystkie miejsca na podium zajęli zawodnicy związani z 7 Pomorską Brygadą Obrony Wybrzeża: żołnierz obecnie w niej służący i dwóch byłych żołnierzy – podkreśla st. sierż. Artur Pelo, pięciokrotny zwycięzca „ćwiartki komandosa”.
O zwycięstwo w siódmej edycji ćwierćmaratonu biegacze rywalizowali na trudnej trasie, którą wytyczył kmdr ppor. rez. Dariusz Kloskowski, główny organizator zawodów. – Zaledwie 35% trasy wiodło po płaskim terenie. W większości przyszło nam rywalizować na stromych podbiegach i trudnych zbiegach – opowiada sierż. Pelo, który za głównego faworyta uważał policjanta Pawła Piotraschke. Sam nie czuł się dobrze przygotowany do ciężkiego biegu, poza tym zdawał sobie sprawę, że będzie już zmęczony udziałem w I Biegu Górskiego Komandosa. – Tydzień przed startem w Słupsku biegałem w umundurowaniu polowym i z 10-kilogramowym plecakiem po górskich trasach w okolicach Myślenic. Łącznie pokonałem dystans 54 km. Dlatego teraz liczyłem się z tym, że najwyżej mogę się uplasować na czwartej pozycji – przyznaje st. sierż. Artur Pelo.
Sierżanta zaskoczyły wyniki trzech zawodników. – Wiedziałem, że Adam jest bardzo dobrze przygotowany do startu, ale nie spodziewałem się u niego tak wyśmienitej formy. Pozytywnie zaskoczył mnie również 47-letni podinspektor Maciej Wojciechowski, który był piąty i wygrał z o wiele młodszym kolegą, policjantem Arkiem Połciem. Byłem za to zdziwiony, że nie wygrał Paweł Piotraschke, który tydzień przed zawodami pobił rekord Polski weteranów w biegu na 3000 m – oceniał Pelo.
Asp. sztab. Paweł Piotraschke biegł na czele stawki przez pierwsze 3,5 km. Po 500 m oderwał się od rywali. Po kilometrze dołączył do niego Pelo, a potem Struk. – Po pokonaniu 3,5 km już nie mogłem dotrzymać kroku Adamowi i Arturowi. Widocznie nie byłem dobrze przygotowany. Na pewno zabrakło mi treningów z plecakiem, ale cieszę się z trzeciego miejsca i w ogóle z tego, że mogłem rywalizować – mówi asp. Piotraschke, który niedawno po dwóch kontuzjach i operacjach wznowił karierę sportową. – Jestem bardzo zadowolony, że wróciłem do biegania. Mam ambitne plany. Chcę pobić rekordy Polski weteranów w hali na 1000, 1500 i 3000 m – zapowiada policjant.
Asp. Piotraschke w 2010 i 2012 roku wygrał lubliniecki Maraton Komandosa. W Słupsku do tych sukcesów dodał trzecie miejsce w „ćwiartce komandosa” i zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej. Policjanci – w składzie: Piotraschke, Wojciechowski i sierż. Arkadiusz Połeć – wyprzedzili o ponad trzy minuty żołnierzy z 7 BOW. Trzecie miejsce zajęli podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
W rywalizacji kobiet ze zwycięstwa cieszyła się st. szer. Natalia Kowalska z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która w ubiegłorocznym biegu uplasowała się na szóstej pozycji. Drugie miejsce wywalczyła Ines Wojciechowska, triumfatorka ostatniego Półmaratonu Komandosa w Warszawie. Z kolei o trzecią lokatę zaciętą walkę stoczyły dwie zawodniczki: Barbara Habrat i Wiktoria Naczk. Zwycięsko wyszła z niej ta pierwsza. Reprezentantka wrocławskiej AWL na mecie była lepsza zaledwie o 5 s od młodej zawodniczki z Lęborskiego Klubu Biegacza im. Braci Petk, która przed rokiem wygrała organizowany w ramach „ćwiartki komandosa” bieg dla uczniów szkół mundurowych na dystansie 5,45 km.
Organizatorem VII Ćwierćmaratonu Komandosa była Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub Ventum”, a współorganizatorami: Nadleśnictwo Leśny Dwór i parafia św. Jana Kantego w Słupsku. „Ćwiartka komandosa” jest jedną z pięciu imprez zaliczanych do Szlema Komandosa 2021. W ramach cyklu odbyły się trzy biegi: V Setka Komandosa, XII Półmaraton Komandosa i teraz VII Ćwierćmaraton Komandosa. Do rozstrzygnięcia rywalizacji w Szlemie pozostały jeszcze: XXV Bieg o Nóż Komandosa (9 października) i XVIII Maraton Komandosa (27 listopada).
Wyniki
VII Ćwierćmaraton Komandosa, mężczyźni
1. Adam Struk (Regionalne Centrum Informatyki Gdynia) 46 min 57,62 s
2. Artur Pelo (7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk) 48 min 15,29 s
3. Paweł Piotraschke (Policja.Pl) 50 min 21,07 s
4. Mateusz Pieśkiewicz (6 Brygada Powietrznodesantowa) 50 min 43,54 s
5. Maciej Wojciechowski (Policja.Pl) 52 min 6,96 s
6. Arkadiusz Połeć (Policja.Pl) 53 min 51,38 s
VII Ćwierćmaraton Komandosa, kobiety
1. Natalia Kowalska (7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej) 1 godz. 10 min 25,02 s
2. Ines Wojciechowska (Młody vs Stary) 1 godz. 12 min 14,73 s
3. Barbara Habrat (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) 1 godz. 12 min 44,91 s
4. Wiktoria Naczk (Kadet PCE Lębork, Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk) 1 godz. 12 min 50,27 s
5. Anna Jagoda (BigYellowFoot Adventure Team) 1 godz. 13 min 47,99 s
6. Monika Lang-Kula (10 Brygada Logistyczna Opole) 1 godz. 16 min 13,23 s
VII Ćwierćmaraton Komandosa, drużynowo
1. Policja.Pl (Paweł Piotraschke, Maciej Wojciechowski, Arkadiusz Połeć) 2 godz. 36 min 18 s
2. 7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk / 1 Batalion Zmechanizowany Lębork (Artur Pelo, Michał Pytlak, Artur Nowicki) 2 godz. 39 min 56 s
3. Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu (Jakub Niedziółka, Krzysztof Major, Piotr Sochański) 3 godz. 5 min 13 s
4. Regionalne Centrum Informatyki Gdynia – 3 godz. 12 min 18 s
5. Sfora BMK – 3 godz. 32 min 46 s
6. 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej – 3 godz. 36 min 19 s
autor zdjęć: www.policja.pl, Andrzej Liśniewski
komentarze