Robot dezynfekujący, symulator do szkolenia strzelców przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun, a także system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych e-NOSP – to produkty obronne wyróżnione nagrodami Defender podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Dziś przybliżamy pierwszego zwycięzcę – RobUV firmy ZURAD Sp. z o.o.
Od 23 lat podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wyróżniające się innowacyjnością, nowatorstwem oraz walorami eksploatacyjnymi produkty obronne są wyróżniane nagrodami Defender. Konkursowe jury tworzą przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz reprezentanci Kancelarii Premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego i ministerstw – Obrony, Spraw Zagranicznych oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W tym roku z powodu epidemii zdecydowano, że laury otrzymają jedynie trzy produkty – robot dezynfekujący RobUV opracowany przez specjalistów z firmy ZURAD Sp. z o.o., autonomiczny symulator szkolenia strzelców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego PPZR Piorun stworzony przez inżynierów z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i Autocomp Management Sp. z o.o., a także sieciocentryczny system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych e-NOSP wymyślony przez pracowników Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych i Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego SA.
Od dziś na łamach portalu polska-zbrojna będziemy prezentować wyróżnione Defenderami produkty. Jako pierwszy – robot dezynfekujący RobUV.
Grafika PZ
Zabójcze promienie UV-C
Od wielu lat szpitale na całym świecie używają promieni UV-C do dezynfekcji pomieszczeń, w których przeprowadzane są zabiegi i operacje. Lampy generujące promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 100 do 280 nm dzięki właściwościom wysokoenergetycznym bardzo skutecznie niszczą DNA oraz RNA bakterii, grzybów, drobnoustrojów, wirusów.
Inżynierowie z należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki ZURAD postanowili wykorzystać technologię UV-C do skonstruowania robota, który będzie w stanie autonomicznie (bez udziału człowieka) lub zdalnie sterowany dezynfekować różnego typu pomieszczenia, od biur po fabryczne hale, i w ten sposób pomoże w walce z epidemią COVID-19.
Film: PGZ
RobUV, bo tak nazywa się urządzenie, jest wyposażony w lampy UV-C pracujące w paśmie od 200 nm do 280 nm i w trybie autonomicznym, na zasilaniu bateryjnym, może prowadzić dezynfekcję aż przez dwie godziny. Maszyna może wykonywać swoją pracę albo po wyznaczonej wcześniej trasie, albo być zdalnie sterowana przez operatora. Co istotne, aby jej działanie były skuteczne, odległość od odkażanych obiektów nie może być większa niż dwa metry.
Jak podkreślają konstruktorzy, zainstalowane w RobUV emitery promieni UV-C, które niszczą aż 99,9 procent bakterii, grzybów, drobnoustrojów i wirusów, mogą przepracować około 8 tysięcy godzin, zanim trzeba będzie wymienić je na nowe.
autor zdjęć: PGZ, grafika PZ
komentarze