PCO, główny polski producent wyrobów optoelektronicznych, rozwija ofertę urządzeń termowizyjnych przydatnych w walce z pandemią COVID-19.
Chodzi o rozwiązania pozwalające na szybką weryfikację temperatury dużych grup ludzi, m.in. w miejscach publicznych.
W kwietniu 2020 roku w PCO pojawił się demonstrator systemu, sprawdzający temperaturę osób wchodzących na teren spółki. Pierwsze wyniki testu urządzenia pozwoliły na przekazanie miesiąc później dwóch egzemplarzy systemu AGAT-T do szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dwóch egzemplarzy systemu RUBIN-T do wojsk obrony terytorialnej. W placówce WUM-u osobno są sprawdzani pracownicy szpitala i pacjenci. Instalacja systemu AGAT-T znacznie usprawniła badanie osób wchodzących na teren szpitala, a także zwiększyła komfort pracy oraz bezpieczeństwo osób monitorujących wejścia.
PCO podczas przygotowywania systemów AGAT-T i RUBIN-T korzystało z doświadczeń zdobytych podczas konstruowania celowników oraz kamer termowizyjnych. Atutem nowego rozwiązania jest oparcie go na wytwarzanych seryjnie komponentach, wykorzystywanych m.in. w celowniku termowizyjnym SCT czy lornetce termowizyjnej NPL-1T. W ten sposób przygotowana propozycja pozwoliła natychmiastowo odpowiedzieć na pojawiające się potrzeby rynkowe, wynikające z obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego.
System AGAT-T umożliwia wstępną szybką weryfikację temperatury ciała osoby znajdującej się w polu widzenia kamery. Należy obserwować obraz twarzy badanej osoby. Jeżeli pojawią się na nim obszary oznaczone kolorem czerwonym, świadczy to o podwyższonej temperaturze ciała. Weryfikacja za pomocą systemu ma charakter progowy, definiowany przez użytkownika, a na jej wynik mogą wpływać czynniki zewnętrzne. Dlatego w wypadku wykrycia osoby o podwyższonej temperaturze zawsze należy potwierdzić ten fakt innymi metodami (np. pomiarem za pomocą termometru manualnego).
Na rynku pojawiły się już produkty umożliwiające kontrolę typu terminalowego (bardzo bliska odległość, do 1–2 m) i tranzytowego (do 5–6 m). Systemy AGAT-T i RUBIN-T, proponowane przez PCO S.A., umożliwiają pomiar temperatury typu tranzytowego, czyli bezkontaktowy w zasięgu działania kamer. Weryfikacja następuje w czasie rzeczywistym, co jest usprawnieniem w systemie kontroli temperatury dużych grup ludzi. Pozwala na jej przyśpieszenie, a także wskazuje osoby wymagające dokładniejszych testów. Takie rozwiązanie doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie rynku związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
autor zdjęć: PCO
komentarze