Spadochroniarze pomagają przygotować szpital dla osób objętych kwarantanną, żandarmi wspierają Straż Graniczną w czasie kontroli paszportowych, a wojska inżynieryjne wzmacniają posterunki graniczne, m.in. w Gryfinie i Lubieszynie. W każdym województwie uruchomione zostały Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe, które na wniosek wojewodów, wspierać będą służby cywilne w walce z koronawirusem.
Minister Mariusz Błaszczak za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że wojska operacyjne, terytorialne i żandarmeria wojskowa aktywnie włączyły się w walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Wojskowi wspierają Straż Graniczą w ochronie granic, podczas patroli i w rozbudowie posterunków granicznych. – Wojsko udostępni sprzęt i pojazdy. Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach prowadzi badania próbek na obecność koronawirusa – napisał szef MON.
Już w weekend przeszło tysiąc wojskowych z WOT i Żandarmerii Wojskowej wsparło zadania Straży Granicznej. – Żołnierze ŻW są na przejściach granicznych. Wspieramy tam prewencyjnie funkcjonariuszy SG. Nasze zadania są zbieżne z tymi, jakie teraz wykonują pogranicznicy – mówi ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy komendanta głównego ŻW. Na przejściach granicznych są także wojska inżynieryjne. Żołnierze wykonują wzmocnienia posterunków granicznych, m.in. Gryfinie, Lubieszynie i Buku w województwie zachodniopomorskim oraz w miejscowościach Żytowań i Łęknica w województwie lubuskim.
W każdym województwie powołano już Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe, które są aktywowane na wniosek wojewodów, ale za zgodą szefa MON. Dziś do akcji skierowany został WZZ Kraków, który tworzą m.in. żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej. Spadochroniarze na wniosek wojewody małopolskiego pomagają w przystosowaniu krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego do przyjmowania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. – Kilkudziesięciu naszych żołnierzy od rana działa na terenie szpitala. Pomagamy w przygotowaniu pomieszczeń dla osób, które mają zostać objęte kwarantanną. Żołnierze zostali poproszeni o przenoszenie łóżek szpitalnych i ustawianie ich w salach – mówi mjr Ireneusz Stasiński, oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej.
W strukturach Ministerstwa Obrony Narodowej powołano zespół, którego zadaniem jest koordynacja działań polskiej armii z innymi służbami. Żołnierze wspierają działania państwa, by zredukować liczbę zachorowań na koronawirusa. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centrum Operacyjne MON do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia jest m.in. kilkadziesiąt karetek i busów wojskowych, zespoły dezynfekcyjne oraz mobilne zespoły medyczne, w skład których wchodzą lekarze, pielęgniarki i ratownicy. W stałej gotowości jest 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. We Wrocławiu zbudowano także kontenerowy szpital polowy.
autor zdjęć: 6 BPD, MON
komentarze