Władze Akademii Sztuki Wojennej przekazały studentom nowe wydanie „Academici Pacta Conventa”. W zaktualizowanym dokumencie można znaleźć informacje o pozaedukacyjnej ofercie uczelni, w tym te dotyczące działalności naukowej, zajęć sportowych, zagranicznych wyjazdów, ofert staży i zatrudnienia, a także pomocy materialnej.
„Academici Pacta Conventa” to kompendium wszystkich dodatkowych zajęć, które swoim studentom oferuje Akademia Sztuki Wojennej. W styczniu do rąk studentów trafił zaktualizowany dokument. – Po raz pierwszy informator o ponadprogramowych kierunkach rozwoju studentów, możliwościach dokształcania i rozwoju, w tym aktywnościach naukowych, sportowych i hobbystycznych opracowaliśmy w 2017 roku. Od tego czasu nieco się zmieniło, pojawiły się np. nowe zajęcia czy oferty praktyk, dlatego niektóre rzeczy musieliśmy zmienić – mówi prof. dr. hab. Jarosław Gryz, prorektor ds. studenckich Akademii Sztuki Wojennej i pomysłodawca projektu.
Dokument cieszy się dużym zainteresowaniem. Tylko w ciągu całego ubiegłego i rozpoczętego 2020 roku, pobrało go, w wersji elektronicznej, niemal 1200 studentów. – To dokument zdecydowanie przydatny, szczególnie dla tych, którzy chcą zaangażować się w życie uczelni. Najważniejszy jest sam fakt zebrania tylu informacji w jednym miejscu, bez konieczności poszukiwania ich na poszczególnych podstronach – mówi Aleksandra Stasiak, rzecznik Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego ASzWoj. – Jak pokazuje praktyka, w ciągu ostatnich lat studenci coraz bardziej interesują się dodatkowymi zajęciami i coraz chętniej rozwijają swoje umiejętności. Wielu nam dokument ten pomógł wybrać i dołączyć do kół naukowych. Dwóch studentów zdecydowało się pojechać na Erasmusa, wzrosło też zainteresowanie ofertą Akademickiego Związku Sportowego – zauważa Aleksandra Stasiak.
Koło naukowe czy sekcja sportowa?
W dokumencie można znaleźć szczegółowe informacje na wszystkie tematy dotyczące życia studenckiego. Są tu dane o Akademii, w tym dojazd, mapa kampusu czy kodeks etyki studenta. Nie brak informacji o godzinach otwarcia basenu, biblioteki czy procedurze zdawania egzaminów językowych. Aleksandra Stasiak podkreśla, że jednymi z najbardziej przydatnych elementów kompendium jest spis kół naukowych i organizacji studenckich. – Każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego, a łatwy dostęp do informacji znacznie skraca drogę do dołączenia do organizacji. Szczególne znaczenie ma to dla osób rozpoczynających studia – mówi. Studenci mogą wybrać np. udział w Kole Naukowym Sił i Służb Specjalnych (KNSiSS), którego członkowie mają możliwość spotkań np. z żołnierzami Jednostki Wojskowej GROM czy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. W uczelni działają też inne koła naukowe: logistyki, bezpieczeństwa narodowego, prakseologii i efektywności zarządzania. Jest także Lotnicze Koło Naukowe Akademii Sztuki Wojennej, którego działalność skupia się na tematach związanych ze szkoleniami lotniczymi oraz udziałem w sportach lotniczych.
Chętni mogą też wstąpić do organizacji proobronnej Jednostki Strzeleckiej 1313, której jednym z celów jest przygotowywanie młodzieży do służby w formacjach mundurowych RP. Członkowie organizacji ćwiczą w terenie, uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach i kursach oraz seminariach z weteranami i żołnierzami. Członkostwo w organizacji daje też możliwość uzyskania certyfikatów po ukończeniu kursów, m.in. ratownika pola walki oraz survivalu. Można też wstąpić do Klubu Debat Oksfordzkich, gdzie odbywają się spotkania dotyczące bezpieczeństwa narodowego, międzynarodowego i obronności. Członkowie KDO są też przygotowywani do wystąpień publicznych, nauki skutecznej argumentacji i kontrargumentacji.
Osoby, dla których ważna jest sprawność i kondycja, mogą skorzystać z uczelnianych hal sportowych, basenu czy siłowni, albo wybrać jedną spośród jedenastu sekcji Akademickiego Związku Sportowego. Uczelnia oferuje zajęcia z badmintona, pływania czy gier zespołowych (koszykówka, siatkówka, piłka nożna, ręczna). Po raz pierwszy w „Pacta Conventa” została ujęta Sekcja Fechtunku Szablą Polską, której członkowie są szkoleni przez instruktorów z Polskiego Związku Szermierczego. – To pierwsza taka sekcja w szkolnictwie wojskowym. Nasi studenci w zależności od poziomu umiejętności i kwalifikacji, biorą udział w zawodach nie tylko regionalnych, ale i ogólnopolskich – mówi prof. Gryz.
Na Akademii można zapisać się także do sekcji szachowej, plastycznej, teatralnej czy wokalno-instrumentalnej.
Studia za granicą i nauka języka
– Choć „Akademici Pacta Conventa” dotyczy z zasady działalności pozaedukacyjnej, to studenci mogą też znaleźć tu niezbędne informacje dotyczące udziału w programie wymiany międzynarodowej Erasmus – mówi prof. Gryz. W dokumencie są wymienione uczelnie, na które studenci ASzWoj mogą wyjechać na studia. Do wyboru jest kilkadziesiąt uczelni, w tym czeski Uniwersytet Obrony, Uniwersytet im. Helmuta Schmidta w Hamburgu, chorwacki uniwersytet w Dubrowniku czy Akademia Wojskowa w Lizbonie.
Dzięki akademickiemu kompendium można też dowiedzieć się, jak – przy wsparciu Biura Karier ASzWoj – zaplanować swoją ścieżkę zawodową. W aktualnym wydaniu „Pacta Conventa” zawarte są np. oferty staży i praktyk, np. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego czy Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, a także oferty pracy na przykład w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej i Polskich Kolejach Państwowych.
W „Paca Conventa” nie zabrakło informacji dotyczących pomocy materialnej, w tym stypendiów akademickich (m.in. stypendia socjalne, rektora, specjalne) i pozaakademickich (np. Stypendium Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego), zakwaterowania w Domu Studenckim oraz pożyczek i kredytów studenckich. – Nasza oferta jest różnorodna, więc każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Zachęcamy do korzystania, bo udział w kołach naukowych, sekcjach czy organizacjach pozwoli nie tylko na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji oraz zdobycie wiedzy w obszarach wychodzących poza program nauczania, ale da także możliwość sprofilowania swojej wiedzy w zakresie przyszłej pracy zawodowej – mówi prof. Gryz.
autor zdjęć: Jednostka Strzelecka 1313
komentarze