Wojska obrony terytorialnej skracają drogę naboru do służby. Teraz, by złożyć wniosek o powołanie nie trzeba przychodzić do Wojskowej Komendy Uzupełnień, ale można to zrobić za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej epuap.gov.pl. Kandydaci, którzy skorzystają z tej możliwości dostaną dodatkowe punkty podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Do listy spraw urzędowych, jakie można załatwić przez Internet dołączono możliwość złożenia wniosku o powołanie do wojsk obrony terytorialnej. Aby to zrobić, trzeba skorzystać z platformy ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej dostępnej na stronie www.epuap.gov.pl. Należy wejść w zakładkę „bezpieczeństwo narodowe” i kliknąć „spełnianie powszechnego obowiązku obrony”. Do wniosku trzeba dołączyć elektroniczną kopię potwierdzającą wykształcenie. Jeżeli kandydat działał w organizacjach proobronnych może także załączyć rekomendacje.
– Dziś chętnie korzystamy z bankowości elektronicznej, rozliczamy PIT-y przez Internet, rejestrujemy firmy online. Teraz logując się w sieci, możemy aplikować do służby w WOT. Cieszymy się, że osoby zainteresowane służbą wojskową będą mogły skorzystać z nowoczesnych narzędzi – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT-u. Zapewnia, że ci, którzy złożą wniosek przez Internet będą premiowani. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej otrzymają za to dodatkowe punkty.
Ppłk Pietrzak zauważa, że w ten sposób kandydatów do WOT-u nie będą już ograniczać godziny pracy urzędów. – Sami mogą zdecydować kiedy złożą wniosek. Dokumentu nie trzeba też podpisywać ręcznie, w tym celu można skorzystać z tzw. profilu zaufanego – wyjaśnia rzecznik WOT-u.
Złożenie wniosku o powołanie do służby w WOT przez Internet ma skrócić drogę naboru. Dotychczas, kandydaci składali pisemny wniosek w WKU. Mogli także wysłać aplikację pocztą, ale potem i tak musieli stawić się w wojskowym urzędzie, by pokazać oryginalne dokumenty poświadczające np. zdobyte wykształcenie.
Przedstawiciele wojskowej administracji zastrzegają jednak, że skorzystanie z internetowego zgłoszenia nie oznacza, że kandydat nie będzie musiał w ogóle pojawić się w wojskowej komendzie uzupełnień. – Wizyta w WKU ma swoje plusy. Przede wszystkim przekazujemy tu kandydatom informacje na temat służby w WOT, wykonujemy bezpłatnie poświadczenia kserokopii dokumentów, a także kierujemy na badania psychologiczne i lekarskie – tłumaczy mjr Marcin Dominiak, szef wydziału rekrutacji WKU w Ciechanowie.
Pomysł, by wnioski składać przez Internet chwali także ppłk Paweł Wójcik, wojskowy komendant uzupełnień w Nowym Targu. – Cieszę się, że najmłodszy rodzaj sił zbrojnych RP stosuje się do najnowocześniejszych rozwiązań. Ludzie nie lubią przychodzić do urzędów, dlatego takie możliwości na pewno będą dużym udogodnieniem oraz oszczędzą czas – podkreśla ppłk Wójcik.
Złożenie elektronicznego wniosku rozpoczyna rekrutację, ale wcale jej nie wyczerpuje. – Po sprawdzeniu, czy ochotnik spełnia podstawowe warunki powołania do terytorialnej służby wojskowej, zaprosimy go do WKU. Zostanie skierowany do jednostki WOT, by zapoznać się z warunkami służby, a następnie na badania – mówi ppłk Wójcik.
Do WKU trzeba też przyjść, by odebrać kartę powołania.
autor zdjęć: WOT
komentarze