To ma być szkoła, która będzie kształcić najlepszą kadrę dla armii – mówi prof. Wojciech Fałkowski portalowi polska-zbrojna.pl. Wiceminister obrony wziął udział w wyjątkowej inauguracji roku akademickiego we wrocławskiej uczelni, która z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych przekształciła się w Akademię Wojsk Lądowych.
Podczas ceremonii studenci zaśpiewali najstarszą pieśń żaków „Gaudeamus igitur” i złożyli ślubowanie.
– Spełnia się marzenie o budowie nowoczesnej, elitarnej uczelni, która będzie służyła siłom zbrojnym, Polsce i sojusznikom z NATO. Na realizację tego przedsięwzięcia złożyły się: dobry plan, ciężka praca i wiara w powodzenie – tymi słowami otworzył nowy rok akademicki gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, rektor-komendant wrocławskiej uczelni. W ten sposób nawiązał do zmiany statusu uczelni, która z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych przekształciła się w Akademię Wojsk Lądowych.
W rozmowie z reporterem portalu polska-zbrojna.pl rektor-komendant podkreślał, że zmiana nie dotyczy jedynie szyldu, lecz także działalności dydaktyczno-naukowej. – W ciągu półtora roku udało nam się zbudować akademię. W zeszłym roku zdobyliśmy uprawnienia do nadawania tytułów doktorskich, a dzisiaj rano podpisaliśmy umowę o praktycznej współpracy z najsłynniejszą wojskową uczelnią świata w West Point – mówił rektor-komendant.
Zdaniem wiceministra obrony Wojciecha Fałkowskiego, który uczestniczył w uroczystości zorganizowanej w Narodowym Forum Muzyki, uczelnia zwiększa swoje możliwości zgodnie z planem. – To ma być szkoła, która będzie promieniować wiedzą, duchem i ambicjami na cały kraj, kształcąc najlepszą kadrę dla wojsk lądowych – zapewniał.
Więcej wojskowych studentów
Nowy rok akademicki rozpoczęło 992 podchorążych, czyli prawie o 200 więcej niż w 2016 roku. W tej grupie studentów pierwszego roku jest 333. Ogółem studia wojskowe oraz cywilne w nowym roku akademickim rozpoczęło 2100 studentów. Uczelnia przygotowała bogaty program zajęć. Planuje w tym roku przeprowadzić m.in. 18 kursów kwalifikacyjnych oraz 43 kursy doskonalące dla około 1350 żołnierzy zawodowych. W ramach studium oficerskiego zostanie przeszkolonych 328 kandydatów na oficerów, a służbę przygotowawczą na potrzeby tego korpusu odbędzie 52 kandydatów. Łącznie w nowym roku akademickim różnymi formami studiów i kursów zostanie objętych około 4700 studentów i słuchaczy.
W ceremonii uczestniczyli m.in. przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego RSZ, władz wojewódzkich i samorządowych oraz delegacje zaprzyjaźnionych uczelni wojskowych z USA, Chin, Arabii Saudyjskiej, Litwy, Niemiec, Czech, Francji i Holandii. Gościem był także ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Xu Jian.
Wykład inaugurujący nowy rok akademicki zatytułowany „Scena i scenariusze współczesnego niebezpieczeństwa” wygłosił społeczny doradca prezydenta dr hab. Andrzej Zybertowicz. Dotyczył on procesów cywilizacyjnych i związanych z nimi zagrożeń.
Dla najlepszych
Podczas uroczystości wręczono nagrody rektora-komendanta przyznawane za dorobek naukowy, dydaktyczno-wychowawczy oraz organizacyjny w roku akademickim 2016/2017. Wyróżnieni zostali także autorzy najlepszych prac magisterskich i licencjackich.
Wojskowej uroczystości w Narodowym Forum Muzyki towarzyszyły pokazy sprawności fizycznej podchorążych oraz występ Chóru Akademii Wojsk Lądowych pod dyrekcją Macieja Wojciechowskiego.
autor zdjęć: Bogusław Politowski
komentarze