Na poligonach w Nowej Dębie, Orzyszu, Wędrzynie i Białej Górze razem z żołnierzami ćwiczyć będzie około 500 osób z organizacji proobronnych. W ten sposób stowarzyszenia i wojsko przetestują zasady współpracy. Manewry „Anakonda-16” to pierwsze tak duże ćwiczenia, w których organizacje proobronne biorą udział z wojskowymi.
– Minister obrony Antoni Macierewicz zaakceptował koncepcję udziału organizacji proobronnych w ćwiczeniach z wojskami „Anakonda-16 – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych MON. Plany zakładają, że w ćwiczeniach wezmą udział cztery organizacje: ObronaNarodowa.pl – 250 osób, Stowarzyszenie FIA (Fideles et Instructi Armis – Wierni w Gotowości pod Bronią) – 110 osób, Związek Strzelecki „Strzelec”– 71 osób oraz Legia Akademicka – 40 osób.
– Każda z organizacji zostanie podporządkowana dowódcom jednostek wojskowych i będzie realizować postawione im zadania na czterech poligonach – dodaje Waldemar Zubek. W Nowej Dębie będzie ćwiczyło 110 osób z ObronaNarodowa.pl. Dowodzić nimi będzie dowódca Wielonarodowej Brygady z Lublina oraz 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. W Orzyszu pojawi się 30 członków ObronaNarodowa.pl, 40 osób z Legii Akademickiej i 71 osób ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Wszyscy będą podporządkowani dowódcy 17 Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. W Wędrzynie szkolić się będą członkowie Stowarzyszenia FIA, kierować nimi będzie dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Na poligonie w Białej Górze 110 osób z ObronaNarodowa.pl będzie ćwiczyć pod okiem 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.
Członkowie organizacji proobronnych nie będą na poligonach przez cały czas trwania manewrów. Wezmą udział głównie w ćwiczeniach odbywających się pomiędzy 10 a 12 czerwca. – Wyjątkiem będzie komponent Legii Akademickiej, który będzie współdziałał z 17 Brygadą od 6 do 12 czerwca – informuje dyrektor Zubek.
Działacze będą nosili wyróżniające ich oznaczenia, będą też korzystali z własnego wyposażenia. – Zabieramy ze sobą sprzęt biwakowy oraz repliki broni ASG, której używamy podczas swoich ćwiczeń – mówi Mariusz Sybilski, wiceprezes Stowarzyszenia FIA. – Będziemy realizować zadania, które postawią przed nami dowódcy jednostek. Dla nas takie manewry to szansa, by przećwiczyć procedury współpracy z wojskiem.
Scenariusz ćwiczeń zakłada m.in., że członkowie FIA będą współpracować z Żandarmerią Wojskową przy regulacji ruchu, poznają techniki bezpiecznego opuszczania śmigłowców, czekają ich też zajęcia z udzielania z pierwszej pomocy.
„Anakonda-16” to największe ćwiczenia obronne przeprowadzane na poligonach, m.in. w Drawsku Pomorskim, Ustce, Świdwinie, Żaganiu, Chełmnie, Nowej Dębie, Orzyszu i Wędrzynie. Bierze w nich udział ponad 30 tysięcy żołnierzy z państw NATO i partnerskich.
autor zdjęć: Faustyna Rybka, Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, Żaneta Seroka, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Lublinie
komentarze