W oficjalnych obchodach święta udział weźmie minister obrony narodowej, przedstawiciele władz państwowych i wojskowych oraz organizacji skupiających misjonarzy. Na żołnierskim pikniku będzie można spróbować grochówki, obejrzeć pokazy sprzętu, jakiego na co dzień używają żołnierze, policjanci i strażacy, a także posłuchać, jak grają wojskowe orkiestry.
29 maja już po raz piąty obchodzimy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Tym razem centralne uroczystości odbędą się w Warszawie (w poprzednich latach gospodarzami Dnia Weterana były Wrocław, Szczecin i Bydgoszcz). – To dobry pomysł, aby każdego roku świętować w innym mieście, bo informacja o tym, że w kalendarzu jest takie święto, dociera do coraz większej liczby osób. Pokazujemy społeczeństwu, kim jesteśmy i co robiliśmy na misjach. Wspominamy także tych, którzy polegli – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, ciężko ranny w 2003 r. w Iraku, gdy obok wojskowego stara, którym jechał, eksplodowała mina pułapka.
– To jedyny taki dzień w roku, gdy świętują wszyscy weterani z różnych rodzajów wojsk. Z roku na rok wzbudza ono coraz większe zainteresowanie, nie tylko w kręgach wojskowych – mówi ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie, weteran poszkodowany, który na misji w Afganistanie w 2002 r. stracił nogę. Pułkownik Stępień zwraca uwagę, że coraz częściej „lokalny” Dzień Weterana organizują dowódcy poszczególnych jednostek, a w obchody włączają się władze samorządowe. Uczestniczą w nich ci weterani, którzy nie mogą przyjechać na centralne uroczystości. Okolicznościowe imprezy odbywają się także w tych miastach w całym kraju, gdzie ma swoje koła Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Tegoroczne obchody Dnia Weterana rozpoczną się w niedzielę rano pod pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa przed Centrum Weterana oraz przed obeliskiem upamiętniającym żołnierzy WP poległych w misjach wojskowych poza granicami państwa na terenie Muzeum Wojska Polskiego – złożone zostaną tam wiązanki kwiatów. W intencji żołnierzy poległych, rannych i poszkodowanych, a także ich rodzin odprawiona zostanie msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Główne uroczystości zaplanowano przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie o godzinie 12.00 odbędzie się Apel Pamięci, złożone zostaną wieńce, a weterani otrzymają odznaczenia i tytuły honorowe. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują ulicami Warszawy na Stare Miasto. W Arkadach Kubickiego minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak spotkają się z weteranami. W tym czasie na Placu Piłsudskiego rozpocznie się piknik. Wojsko i policja zaprezentują sprzęt oraz wyposażenie, jakich używają na co dzień, zagra Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, wystąpią orkiestry wojskowe i zespoły wokalne.
Dzień wcześniej – 28 maja – zaplanowano kilka imprez towarzyszących. Na strzelnicy garnizonowej w Wesołej o godzinie 9 rozpoczną się zawody strzeleckie dla weteranów i weteranów poszkodowanych, w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej odbędzie się natomiast konferencja popularno-naukowa poświęcona tematyce misji pokojowych,
Organizatorem tegorocznych uroczystości są MON i MSW we współpracy z organizacjami zrzeszającymi weteranów.
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa jest obchodzony od 2012 roku (do kalendarza wprowadziła go ustawa o weteranach). Święto jest podwójne, bo od 2002 r. na całym świecie 29 maja obchodzony jest jako Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Ustanowiło go Zgromadzenia Ogólnego, aby złożyć hołd „wszystkim mężczyznom i kobietom, którzy uczestniczyli, uczestniczą i będą uczestniczyć w operacjach pokojowych ONZ, oraz aby uczcić pamięć tych, którzy w sprawie pokoju oddali życie”.
Od lat 50. XX wieku w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków. Zginęło 120 żołnierzy, ich nazwiska znajdują się na Ścianie Pamięci przy Centrum Weterana w Warszawie. Status weterana - przyznawany na wniosek zainteresowanego - ma ponad 14 tys. byłych i obecnych żołnierzy, a weterana poszkodowanego - 680.
autor zdjęć: Bogusław Politowski

komentarze