To była doskonała okazja, aby pokazać jak w Lotniczej Akademii Wojskowej wygląda szkolenie polskich pilotów. Podczas drugiej edycji Międzynarodowego Tygodnia Kadetów Akademii Sił Powietrznych uczelnia w Dęblinie gościła 28 kadetów wraz z 11 oficerami eskortującymi z 13 państw. Mieli oni okazję poznać bazę dydaktyczno-naukową LAW, ale także historię i kulturę regionu.
Międzynarodowy Tydzień Kadetów Akademii Sił Powietrznych to autorski projekt Lotniczej Akademii Wojskowej. W ubiegłym roku, w pierwszej edycji wydarzenia w Dęblinie gościło siedem delegacji z uczelni wojskowych. Tym razem do Akademii przyjechali przedstawiciele 13 partnerskich zagranicznych uczelni wojskowych. – Realizujemy to przedsięwzięcie w ramach programu EMILYO, czyli tak zwanego wojskowego Erasmusa, który umożliwia wymianę studentów wojskowych i młodej kadry dydaktycznej – tłumaczy ppłk dr inż. Andrzej Truskowski, prorektor ds. kształcenia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. – Zainteresowanie udziałem w tegorocznej edycji przeszło nasze oczekiwania, co oznacza, że pomysł na organizację tego wydarzenia został bardzo dobrze odebrany – dodaje ppłk Truskowski.
Do Dęblina przyjechali przedstawiciele uczelni wojskowych z Bułgarii, Rumunii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Norwegii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Republiki Czeskiej, ale także Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Gośćmi specjalnymi byli natomiast członkowie ukraińskiej delegacji z Akademii Sił Powietrznych z Charkowa. – Cieszymy się, że mogli do nas dołączyć studenci z tej uczelni wraz ze swoim opiekunem. To dla nich bardzo trudny czas, zwłaszcza że charkowska uczelnia ucierpiała podczas działań wojennych, więc obecnie funkcjonuje w zupełnie innym miejscu – przyznaje ppłk dr inż. Andrzej Truskowski.
Zagraniczni kadeci spędzili w Dęblinie tydzień. Poznawali historię i tradycje Szkoły Orląt, odwiedzili Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, zostali zapoznani z procesem kształcenia i szkolenia w polskiej wojskowej uczelni lotniczej i zobaczyli jak wygląda jej zaplecze szkoleniowe. – Taki jest podstawowy cel tego przedsięwzięcia. Dlatego też udostępniliśmy kadetom m.in. nasze symulatory, by mogli przećwiczyć pewne elementy szkolenia lotniczego, szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego czy też nawigatorów naprowadzania – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, oficer prasowy Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie i dodaje: – Nasi goście poznali też zaplecze szkoleniowe 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Nie ukrywam, że byli pozytywnie zaskoczeni jakością procesu kształcenia i szkolenia, jakie oferujemy naszym pilotom – zaznacza ppłk Wojtyś.
Podczas zajęć teoretycznych nie mogło z kolei zabraknąć najważniejszej w ostatnim czasie tematyki, czyli rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Poruszaliśmy zagadnienia związane z bezpieczeństwem wschodniej flanki NATO, zastosowaniem bojowym lotnictwa, misjami Air Policing, AWACS czy znaczenia transportu powietrznego, bo przecież Polska jest obecnie głównym hubem koordynującym pomoc dla Ukrainy – wylicza ppłk Andrzej Truskowski. Nasi goście uczestniczyli także w zajęciach sportowych zorganizowanych przez Ośrodek Szkolenia Kondycyjnego LAW.
Goście Szkoły Orląt mieli również okazję, by poznać historię i kulturę regionu lubelskiego. – Dla naszych zagranicznych kadetów zorganizowaliśmy dwa wyjazdy z przewodnikami anglojęzycznymi. To były takie podróże historyczne o charakterze studyjnym, bo kadeci najpierw pojechali do Lublina, gdzie zwiedzali tamtejsze Stare Miasto i Państwowe Muzeum na Majdanku. Byli również w Zamościu, który jest perłą architektury renesansu i odwiedzili bardzo ciekawe Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał – mówią przedstawiciele Akademii.
Z kolei w Dęblinie wykładowcy ze Studium Języków Obcych LAW przygotowali i przeprowadzili dla zagranicznych kadetów warsztaty językowo-kulturowe obejmujące naukę podstaw języka polskiego. Umożliwiliśmy również zagranicznym gościom spróbowanie naszych regionalnych potraw, uczestniczyli także w koncercie Zespołu LAW - PEJOTA – wylicza Małgorzata Bernat, starszy specjalista Biura Współpracy Międzynarodowej Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.
Najważniejszym celem Międzynarodowego Tygodnia Kadetów Akademii Lotniczych była jednak integracja studentów z całego świata i wymiana doświadczeń. – Okazuje się, że bardzo szybko znaleźli wspólny język, a to oznacza, że warto organizować takie wydarzenia. Przecież drogi służbowe wielu z nich być może w przyszłości się skrzyżują, a to, że mogli się już teraz poznać, tylko tę współpracę ułatwi – przekonuje ppłk Jarosław Wojtyś, oficer prasowy Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Małgorzata Bernat zaznacza zaś: – Międzynarodowy Tydzień Kadetów Akademii Sił Powietrznych to jeden z wielu kroków do umiędzynarodowienia naszej uczelni. Kolejnym będzie tzw. Międzynarodowy Semestr Akademii Sił Powietrznych, w ramach którego od najbliższego roku akademickiego, z początkiem października, 15 naszych studentów będzie się kształcić w języku angielskim przez cały semestr w uczelniach w Grecji, Portugalii i Rumunii. My natomiast przyjmiemy z tych państw również 15 studentów, którzy będą realizowali program obejmujący dziesięć przedmiotów prowadzonych wyłącznie w języku angielskim – zapowiada starszy specjalista Biura Współpracy Międzynarodowej Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.
autor zdjęć: LAW
komentarze