Organizacje pozarządowe, których członkowie cechują się umiejętnościami instruktorskimi, będą mogły szkolić uczniów klas mundurowych czy też studentów z Legii Akademickiej. Taką możliwość wprowadza nowa decyzja MON o współpracy tych podmiotów z resortem obrony.
Współpraca wojska z organizacjami pozarządowymi, proobronnymi i innymi partnerami społecznymi to ważny i funkcjonujący od wielu lat element działalności Wojska Polskiego. Jej celem jest angażowanie społeczeństwa w działania na rzecz obronności, kształtowanie postaw proobronnych, a także edukacja obronna społeczeństwa, głównie młodzieży. – Dzięki takiej współpracy budujemy społeczne zaplecze Wojska Polskiego. W efekcie przekłada się to na pozytywny wizerunek wojska i zainteresowanie młodych ludzi służbą, a w konsekwencji na skuteczniejszy nabór do armii – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.
Przepisy dotyczące wspomnianej współpracy obowiązywały od 2009 roku. Zmiany, które w tym czasie nastąpiły w wojsku, wymusiły konieczność dostosowania ich do aktualnych potrzeb i wyzwań. Dlatego w resorcie obrony narodowej od kilku miesięcy trwały prace nad przygotowaniem nowej decyzji MON-u w tej kwestii. Dokument podpisany przez ministra Mariusza Błaszczaka obowiązuje od 21 grudnia.
Uwzględniono w nim między innymi zmianę systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, powstanie wojsk obrony terytorialnej, a także powołanie 10 stycznia 2020 roku Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Instytucja ta niemal od roku monitoruje i nadzoruje współpracę resortu z partnerami społecznymi.
Na nowo zostały też określone cele wojska do osiągnięcia we współpracy z organizacjami proobronnymi. Pod uwagę mają być brane między innymi wzrost liczebności Sił Zbrojnych RP, w tym rezerw osobowych, wykorzystanie potencjału organizacji proobronnych w działalności na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa oraz ich zaangażowanie w upowszechnianie w społeczeństwie umiejętności i wiedzy obronnej. Jako priorytetowe mają być traktowane te przedsięwzięcia, które są realizowane z partnerami społecznymi w ramach MON-owskich projektów, w tym oddziałów przygotowania wojskowego, certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, programu cyber.mil z klasą czy Legii Akademickiej.
Umowa partnerska
Nowością będzie możliwość zawarcia tzw. partnerskiej umowy proobronnej z resortem. – W ten sposób chcemy wyselekcjonować pewną grupę organizacji pozarządowych, które mając potencjał instruktorski, będą mogły wesprzeć armię na przykład w kwestiach szkolenia młodzieży objętej programami resortowymi: OPW, CWKM i cyber.mil z klasą. Obecnie tym zadaniami są obciążone jednostki wojskowe, a z racji codziennych zadań takie wsparcie nie zawsze jest możliwe w pełnym wymiarze – tłumaczy ppłk Krzyżanowski.
Podpisując wspomnianą umowę, organizacja będzie zobligowana do angażowania się w przedsięwzięcia resortu związane z upowszechnianiem umiejętności ważnych dla bezpieczeństwa państwa oraz podnoszenia kwalifikacji swoich członków w celu wykorzystania ich wiedzy i umiejętności w szkoleniu młodzieży. W zamian za to organizacje będą mogły liczyć na szkolenia z wykorzystaniem infrastruktury, sprzętu i kadry jednostek wojskowych. Dodatkowym plusem mają być preferencje przy zakupie wyprzedawanego przez wojsko zbędnego sprzętu.
Warunkiem podpisania umowy partnerskiej będzie przedstawienie zaświadczenia o posiadaniu umiejętności instruktorskich w jednym z czternastu obszarów szkoleniowych. Są to: musztra, łączność, wychowanie fizyczne, terenoznawstwo, poszukiwanie i ratownictwo, bezpieczeństwo informatyczne, taktyka, rozpoznanie, obrona przed bronią masowego rażenia, powszechna obrona przeciwlotnicza oraz szkolenia: strzeleckie, medyczne, logistyczne i inżynieryjno-saperskie. – Co ważne, w zależności od liczebności organizacji będzie wymagana odpowiednia liczba instruktorów posiadających umiejętności prowadzenia szkolenia w kilku obszarach. Im większa organizacja, tym wymagania będą większe – mówi ppłk Krzyżanowski. W przypadku organizacji liczącej stu członków, przynajmniej dziesięciu z nich będzie musiało legitymować się umiejętnościami instruktorskimi co najmniej w dwóch obszarach szkoleniowych. Z kolei organizacja czterystuosobowa będzie musiała mieć 40 członków – instruktorów z uprawnieniami w co najmniej trzech obszarach szkoleniowych.
W nowych przepisach uwzględniono możliwość zawarcia z MON-em porozumienia o współpracy. To nadal będzie podstawowa forma kooperacji organizacji proobronnych z resortem i wojskiem. Na podstawie takiego porozumienia będzie regulowana między innymi organizacja wspólnych przedsięwzięć, obchodów świąt czy szkoleń. Warunkiem zawarcia porozumienia będzie, tak jak dotąd, wystąpienie z wnioskiem do dowódcy jednostki lub szefa MON. Poza dotąd obowiązkowymi załącznikami (uzasadnienie wniosku, odpis z KRS, statut oraz sprawozdanie z działalności w ostatnim roku) partnerzy społeczni zostali zobowiązani dodatkowo do przedstawienia oświadczeń potwierdzających między innymi zachowanie neutralności w sprawach politycznych i niekaralność oraz brak zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.
autor zdjęć: Combat Alert
komentarze