Wszyscy, którzy w tym trudnym czasie spieszą z pomocą potrzebującym, muszą być odpowiednio zabezpieczeni. Obowiązkowym wyposażeniem są maseczki. Postanowiliśmy uszyć je sami – mówi mjr Ireneusz Stasiński z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Produkcja maseczek ochronnych ruszyła dziś. Szyją je żołnierze i pracownicy wojska, którzy na co dzień zajmują się naprawą spadochronów.
Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej od kilku dni angażują się w walkę z koronawirusem wywołującym chorobę Covid-19. Kilkudziesięciu spadochroniarzy pomagało przystosować pomieszczenia Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dla osób objętych kwarantanną. Żołnierze nosili m.in. łóżka szpitalne i szafki dla pacjentów. Natomiast od wtorku żołnierze 6 Brygady trzymają całodobowe patrole na granicy kraju w województwach małopolskim i śląskim. – Są w punktach kontroli granicznej, patrolują także tereny przygraniczne. Współdziałają z funkcjonariuszami MSWiA – mówi mjr Ireneusz Stasiński, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Wszyscy, którzy w tym trudnym czasie spieszą z pomocą potrzebującym, sami muszą być odpowiednio zabezpieczeni. Rękawice, maseczki czy okulary ochronne to wyposażenie niezbędne. Postanowiliśmy maseczki zrobić sami – dodaje rzecznik.
Na pomysł szycia masek wpadł ppłk Grzegorz Pałasz, dowódca 6 Batalionu Logistycznego. To właśnie w strukturach podległej mu jednostki działa warsztat naprawy sprzętu spadochronowego. Pracujący w nim żołnierze i krawcowe każdego dnia naprawiają czasze spadochronów, linki, taśmy oraz uprzęże. – Wszyscy zaangażowali się mocno w tę inicjatywę. Ludzie są chętni do pracy, a 35 Wojskowy Oddział Gospodarczy bardzo szybko kupił dla nas materiał do szycia maseczek. Szacujemy, że z pierwszej partii powstanie około 3000 sztuk. Produkcja ruszyła dziś rano – wyjaśnia rzecznik 6 Brygady.
Zanim jednak rozpoczęto prace krawieckie warsztat został zdezynfekowany, a cały personel wyposażony w odzież ochronną. Maseczki szyte są zgodnie z wytycznymi Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej. Wykonywane są z bawełny i podwójnej fizeliny medycznej.
Przygotowane w 6 Batalionie maseczki dostaną w pierwszej kolejności żołnierze, którzy niosą bezpośrednią pomoc: spadochroniarze, którzy pomagają w szpitalu oraz ci, którzy wzmacniają posterunki graniczne. Ponadto zostaną w nie zaopatrzeni żołnierze pełniący służbę dyżurną w jednostkach.
Żołnierze 6 Brygady wczoraj przyłączyli się także do organizowanej w armii akcji krwiodawstwa wspierającej walkę z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.
autor zdjęć: 6 bpd
komentarze