Dziękuję za wasze bohaterstwo, odwagę i mądrość – mówił dziś prezydent Andrzej Duda, wręczając odznaczenia uczestnikom walk w Karbali w 2004 roku. Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości zostało uhonorowanych 34 żołnierzy z II zmiany PKW w Iraku. Minister obrony, Mariusz Błaszczak, wręczył weteranom irackiej misji pamiątkowe ryngrafy.
Uroczystość uhonorowania weteranów irackiej misji odbyła się w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Wędrzynie. To właśnie ta jednostka stanowiła trzon II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. W spotkaniu z żołnierzami wzięli udział także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej i gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP.
– Mam wielką przyjemność, ale przede wszystkim zaszczyt, że mogę wręczyć Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Mogę je wręczyć tym, którzy suwerenność i niepodległość Polski swoją służbą i swoim bohaterstwem z całą pewnością umocnili. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości i jeszcze raz z całego serca dziękuję – mówił prezydent Andrzej Duda do żołnierzy, którzy 15 lat temu bronili City Hall w Karbali.
Zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił uwagę, że dzięki mądrości dowódców, podczas kilkudniowej wymiany ognia, nie zginął żaden polski żołnierz.
Najdzielniejsi z dzielnych
Do uczestników walk zwrócił się także szef MON. – Żołnierze Wojska Polskiego okazali się najdzielniejszymi z dzielnych. Żołnierzami, którzy potrafili utrzymać atakowaną placówkę. Serdecznie wam dziękuję za taką postawę – mówił Mariusz Błaszczak. Minister wręczył pięciu weteranom pamiątkowe ryngrafy.
Inicjatorem przyznania wyróżnień był płk Grzegorz Kaliciak, który (wówczas w stopniu kapitana) dowodził żołnierzami walczącymi w Karbali. – Czuję się odpowiedzialny za to, by ich wysiłek, wyjątkowa odwaga i męstwo zostały docenione poprzez odpowiednie wyróżnienie – pisał płk Grzegorz Kaliciak we wniosku do ministra Błaszczaka.
Prezydent i minister obejrzeli pokaz wyszkolenia żołnierzy 17 WBZ. Zmotoryzowani zaprezentowali gościom strzelanie sytuacyjne w wąwozie. Epizod dotyczył wyjścia z zasadzki, w którą wpadł jeden z plutonów. – Żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej należą do elity Wojska Polskiego – mówił minister obrony. Przypomniał, że brygada dysponuje najnowocześniejszym sprzętem a sojusznicy mówią o świetnym wyszkoleniu jej żołnierzy.
Strzały w Karbali
Walki w Karbali, w których brali udział uczestnicy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku wiosną 2004 roku uznawane są za najcięższe, w jakich polscy żołnierze uczestniczyli od czasów zakończenia II wojny światowej.
Żołnierze 2 Grupy Bojowej ze składu II zmiany PKW, w Campie Lima (10 km od Karbali) znaleźli się w połowie lutego 2004 roku. Od samego początku ich sytuacja była bardzo trudna. Do Karbali – świętego miasta muzułmanów – na Aszurę, czyli najważniejsze święto szyitów, maszerowały wszystkimi drogami miliony wiernych. W tym samym czasie w mieście coraz śmielej działali bojówkarze z tzw. armii Mahdiego zorganizowanej przez radykalnego przywódcę duchownego al-Sadra. Na ulice wyszli ludzie z bronią. 29 lutego 2004 roku doszło do pierwszego tragicznego wydarzenia. W drogowy punkt kontrolny zorganizowany przez Polaków celowo wjechał rozpędzony autobus. Ranny został pierwszy żołnierz, sierż. Janusz Raczy.
Przez kolejne tygodnie zagrożenie rosło. W ostatnią niedzielę marca 2004 roku przy miejscowych meczetach dokonano sześć zamachów samobójczych. Śmieć poniosło około 140 wiernych, a ponad 200 zostało rannych. 3 kwietnia 2004 roku w nocy, rozpoczęła się rewolta szyickich ekstremistów. Armia Mahdiego uderzyła jednocześnie w kilku większych miastach. W centrum Karbali przy City Hall ( miejscowy ratusz) doszło do regularnej bitwy. Około 50 żołnierzy, 30 polskich i około 20 bułgarskich przez kilka dni i nocy broniło siedziby centralnych władz prowincji. Najtrudniejsza była pierwsza noc. Żołnierze kompanii rozpoznawczej Fox, dowodzeni przez kapitana Grzegorza Kaliciaka, odparła wiele szturmów, zabijając około 80 rebeliantów. Bitwa przeszła do historii wojskowości.
3 maja 2004 roku polscy i amerykańscy żołnierze przystąpili do czyszczenia miasta z rąk sadrystów. W ciągu kilku tygodni doszło do licznych potyczek. Karbala została jednak zdobyta. W lipcu żołnierze II zmiany powrócili do kraju. Zabroniono im jednak mówić o walkach. Przez długi czas ich bohaterstwo było przemilczane i niedoceniane.
MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI zostali odznaczeni:
1. sierż. Anyszek Mariusz Rafał
2. plut. Balcer Mariusz Paweł
3. mł. chor. rez. Bandura Robert Krzysztof
4. mjr Bocian Marek
5. mł. chor. Buszko Adam
6. sierż. rez. Chorążak Grzegorz
7. st. chor. rez. Dorobisz Mariusz Andrzej
8. chor. rez. Dziedzic Dariusz Piotr
9. mł. chor. Erdmann Paweł
10. st. szer. rez. Hanusiak Paweł Krzysztof
11. st. chor. szt. Hnatów Krzysztof Józef
12. st. chor. szt. Hoffmann Damian
13. plut. rez. Hupa Piotr Wojciech
14. płk Kaliciak Grzegorz Seweryn
15. mł. chor. rez. Klimanek Jacek Tadeusz
16. sierż. Korman Mariusz Jan
17. st. sierż. Kosacki Tomasz Leszek
18. st. chor. Kosiński Grzegorz
19. ppłk Luzak Wojciech Grzegorz
20. st. chor. Lorek Łukasz
21. sierż. rez. Lorek Paweł Zdzisław
22. plut. rez. Mendyka Paweł Marek
23. st. sierż. Mielczarek Artur Stanisław
24. mł. chor. Miernicki Marcin
25. sierż. rez. Nowak Tomasz
26. st. sierż. Nowicki Marcin Kazimierz
27. sierż. Owczarek Łukasz
28. st. chor. szt. rez. Piotrowski Robert Paweł
29. sierż. Radomski Rafał
30. mjr Siewierski Paweł
31. mjr Sułek Arkadiusz
32. chor. rez. Szkudlarek Robert Andrzej
33. st. kpr. Tyrna Marcin
34. st. chor. szt. Woltmann Andrzej
autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski / KPRP, Bogusław Politowski
komentarze