Zmiany w wojskowej logistyce. Minister obrony narodowej zdecydował, że każda dywizja będzie miała pułk logistyczny. Trzy jednostki są formowane na bazie istniejących batalionów remontowych, a jedna – Warsztatów Technicznych w Łomży. Za jej utworzenie odpowiada powstająca 18 Dywizja Zmechanizowana, której pułk ma podlegać.
Warsztaty Techniczne w Łomży to jednostka, która zajmuje się między innymi remontami czołgów Leopard. Do 2011 roku funkcjonowała jako batalion remontowy, ale z powodu rozformowania 1 Dywizji Zmechanizowanej, której wówczas podlegała (dziś wchodzi w skład 2 Regionalnej Bazy Logistycznej), jej kompetencje zostały ograniczone. Jednak już niedługo ta sytuacja się zmieni. Wkrótce na bazie Warsztatów Technicznych Łomża zostanie utworzony 18 Pułk Logistyczny. Jednostka będzie bezpośrednio podlegała 18 Dywizji Zmechanizowanej. Proces jej formowania już się rozpoczął.
– Na bazie Warsztatów Technicznych w Łomży będzie utworzony 18 Pułk Logistyczny, w skład którego wejdą bataliony: remontowy, transportowy i zabezpieczenia. Chcemy zwiększać zdolności jednostki, ale zależy nam również na tym, aby nie stracić tych dotychczasowych – mówi gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Aby pułk mógł funkcjonować, musimy też przygotować odpowiednią infrastrukturę. Dlatego w Łomży powstaną między innymi nowe magazyny, garaże oraz – co bardzo ważne – nowa hala remontowa. Jednak najważniejsi są dla nas ludzie. Zadbamy o to, aby w związku z restrukturyzacją warsztatów nie stracić ani jednego pracownika, bo to są świetni fachowcy, którzy doskonale znają się na tym, co robią – dodaje. Dowódca podkreśla, że docelowo w pułku znajdą się etaty zarówno dla cywilów, jak i żołnierzy, ale ich liczba kilkukrotnie się zwiększy. Obecnie warsztaty zatrudniają 130 osób – głównie pracowników cywilnych, natomiast kadra nowo powstającej jednostki ma liczyć 650 osób.
Z takiej sytuacji zadowolony jest prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Łomża ma bogate tradycje wojskowe. Powstanie pułku logistycznego będzie oznaczać dalszy rozwój miasta. Wzmocni bezpieczeństwo i da miejsca pracy wielu młodym ludziom – mówi prezydent. Dodaje także, że już dziś współpraca miasta z wojskiem (w Łomży oprócz Warsztatów Technicznych stacjonuje także 13 Batalion Lekkiej Piechoty 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej) układa się bardzo dobrze. – Wspólnie organizujemy na przykład uroczystości państwowe – wyjaśnia Mariusz Chrzanowski.
18 Pułk Logistyczny nie jest jedyną tego typu jednostką, która zostanie włączona w struktury dywizji. W przypadku innych związków taktycznych Wojska Polskiego pułki są formowane na bazie batalionów remontowych. Dwa podległe dotychczas 1 Brygadzie Logistycznej – 8 Batalion Remontowy z Koszalina i 16 Batalion Remontowy z Elbląga – zostały już podporządkowane odpowiednio 12 oraz 16 Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast 11 Batalion Remontowy z Żagania, dotychczas podległy 10 Brygadzie Logistycznej, teraz wspiera 11 Dywizję Kawalerii Pancernej.
Decyzja o zmianach w wojskowej logistyce zapadła w ubiegłym roku. Jak poinformował wówczas Sztab Generalny Wojska Polskiego, była efektem analiz, które „wykazały potrzebę sformowania nowych jednostek logistycznych, realizujących zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny na rzecz dowódców związków taktycznych”. Nowe pułki logistyczne mają zapewnić „uzyskanie deficytowych zdolności w zakresie możliwości zgrywania bojowego, dowodzenia oraz realizacji zadań transportowo-przeładunkowych”. Formowanie pułków już trwa, natomiast proces ich wyposażania „będzie przebiegał systemowo, a zakładane zdolności będą zdobywały etapami, adekwatnie do stopnia ich ukompletowania”.
autor zdjęć: kpt. Romuald Kurzawa
komentarze