Uroczyste apele, zawody sportowe, eleganckie bale i dni otwarte, podczas których można poznać tajemnice wojskowych uczelni. Tak w tym roku będą świętować Dzień Podchorążego studenci czterech wojskowych akademii – we Wrocławiu, w Warszawie, Gdyni i Dęblinie. Święto jest obchodzone w rocznicę wybuchu powstania listopadowego.
Dzień Podchorążego jest wydarzeniem upamiętniającym noc listopadową 1830 roku. 29 listopada podchorążowie warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty przypuścili atak na Belweder, co stało się początkiem narodowego powstania. Każdego roku w rocznicę tych wydarzeń studenci wojskowych uczelni organizują uroczystości, by oddać hołd odwadze uczestników powstania i upamiętnić ich walkę o niepodległą ojczyznę. Na święto podchorążego zapraszają: Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.
Dzień otwarty w AWL-u
We wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych świętowanie rozpoczął Bal Podchorążego, który odbył się w minioną sobotę. Wzięło w nim udział niemal pół tysiąca osób, w tym kadeci ze współpracującej z AWL-em amerykańskiej akademii West Point. We wtorek z kolei w Akademickim Centrum Kultury AWL koncertowała polska grupa muzyczna Fisz Emade.
Już jutro (w środę) od 9.00 do 12.00 wrocławska Akademia zaprasza na dzień otwarty. Wśród atrakcji przygotowanych przez podchorążych są pokazy musztry paradnej, rekonstrukcji historycznej oraz walki wręcz. – Będzie można zobaczyć także różne rodzaje broni np. wielkokalibrowy karabin wyborowy TOR 12,7 mm, karabin wyborowy TRG-22 7,62 mm i granatniki GSBO-40 oraz sprzęt wykorzystywany do szkolenia podchorążych – mówi mjr Marcin Jasnowski, oficer prasowy AWL-u.
Zwiedzający będą też mogli obejrzeć np. symulator szkolenia kierowców KTO Rosomak „Jaskier”, zaawansowany system szkolno-treningowy przeznaczony do nauki, kontroli, oceny i doskonalenia umiejętności celowania z broni strzeleckiej „Śnieżnik” i odwiedzić pracownię, w której podchorążowie za pomocą systemu symulacyjnego „Pacast” prowadzą ćwiczenia wspomagane komputerowo (CAX). W holu budynku dydaktycznego swoje stoiska promocyjne wystawią uczelniane koła naukowe i sekcje sportowe. Otwarta zostanie także sala tradycji wrocławskiej akademii.
Tego samego dnia na Placu Wolności we Wrocławiu odbędą się oficjalne obchody Dnia Podchorążego. Mundurowi studenci z AWL-u w strojach historycznych przedstawią inscenizację nocy listopadowej. Wydarzeniom będzie towarzyszyło uroczyste wręczenie sztandaru AWL-u. Przedstawiciele AWL-u przygotowali też wyjątkowy pokaz multimedialny. – Zostaną zaprezentowane animacje przedstawiające obrazy historyczne związane ze sztandarem uczelni oraz z wybuchem i przebiegiem powstania listopadowego. Widowisko zwieńczy pokaz laserów przestrzennych – dodaje mjr Jasnowski.
Na sportowo w LAW-ie
Obchody Dnia Podchorążego w dęblińskiej Szkole Orląt rozpoczęły się w poniedziałek. Wojskowi studenci spędzili go na sportowo. Podczas mistrzostw LAW-u w sportach halowych studenci rywalizowali w trzech konkurencjach: zbijaku na matach, przeciąganiu liny i turbokozaku (m.in. mata celnościowa, strzały w poprzeczkę, podbijanie piłki główkami, 15 obrotów wokół piłki i strzał na bramkę). Zwieńczeniem całodniowych zmagań był finał I Turnieju Piłki Halowej o Puchar Rektora-Komendanta.
Tradycyjnie częścią obchodów był Bieg Pamięci Podchorążych. Tegoroczna, siódma edycja, była największą imprezą sportową pod względem uczestników. Na trasie wytyczonej za Pałacem Jabłonowskich pobiegło we wtorek 200 osób. Po południu samorząd studentów LAW-u zaprosił na wieczór kabaretowy. Przed widzami zebranymi w klubie uczelnianym wystąpili czołowi przedstawiciele sceny komediowego monologu, tzw. stand-upu: Karol Modzelewski, Czarek, Jurkiewicz i Maciej Adamczyk.
Jutrzejsze obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą w intencji podchorążych w kościele garnizonowym w Dęblinie. Następnie pod Pomnikiem Niepodległości na skwerze przed urzędem miasta przedstawiciele LAW-u złożą wieńce. – Zaraz po tym podchorążowie Szkoły Orląt przemaszerują ulicami miasta. Metą będzie plac przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt, gdzie odbędzie się uroczysty capstrzyk. Wtedy też nastąpi przekazanie władzy wojskowym studentom. Jako kadra honorowa Akademii będą oni w tych dniach symbolicznie sprawować władzę w uczelni – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy LAW-u. Niemal tygodniowe obchody w Dęblinie zakończy Biesiada Lotnicza (29.11) oraz Bal Podchorążego w Pałacu Jabłonowskich (1.12).
Bieg Nocy Listopadowej w WAT
Rocznicę nocy listopadowej świętują też podchorążowie stołecznej Wojskowej Akademii Technicznej. W minioną sobotę uczestniczyli oni w Balu Podchorążego. Następnego dnia przy Pomniku Bitwy o Olszynkę Grochowską wzięli udział w uroczystości z okazji 188. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. – Oficjalne uroczystości odbędą się w czwartek, w Dzień Podchorążego i Święto Akademii. Honorowy Oficer Dyżurny WAT złoży meldunek rektorowi-komendantowi Wojskowej Akademii Technicznej. Podchorążowie złożą też wiązanki kwiatów pod pomnikiem gen. Floriana Grabczyńskiego, popiersiem patrona WAT-u gen. Jarosława Dąbrowskiego oraz w Łazienkach Królewskich przed popiersiem por. Piotra Wysockiego – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT-u. Późnym popołudniem warszawscy podchorążowie wezmą udział w uroczystym apelu na dziedzińcu Belwederu.
Zwieńczeniem obchodów będzie IV Bieg Nocy Listopadowej, który odbędzie się 1 grudnia na poligonie WAT-u, z asystą Oddziału Historycznego Akademii. To bieg terenowy na dystansie około 8 km z elementami lądowego toru przeszkód. Na uczestników czeka m.in. 29 przeszkód (np. równoważnia, czołganie pod drutem kolczastym, przeciąganie betonowych bloków) oraz konkurencje strzelania z broni długiej. Organizatorami wydarzenia są WAT i Fundacja Sprzymierzeni z GROM.
Konkurs wiedzy w gdyńskiej AMW
– W Akademii Marynarki Wojennej Dzień Podchorążego będzie miał w tym roku szczególny charakter. Obchodzony będzie bowiem w ramach 100. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP – mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy AMW.
Akademickie obchody Dnia Podchorążego rozpocznie w czwartek uroczysty apel, w trakcie którego wojskowi studenci przejmą symboliczne dowodzenie gdyńską uczelnią. Podczas uroczystości najlepszym podchorążym zostaną wręczone wyróżnienia za osiągnięcia w nauce, sporcie i działalności społecznej. W ceremonii w AMW wezmą też udział zagraniczne delegacje z wojskowych akademii morskich Niemiec, Rumunii, Bułgarii i Holandii. W trakcie obchodów zostanie wystawiony posterunek pod pomnikiem Bohaterów Westerplatte, a delegacja podchorążych zapali znicze przy tablicach upamiętniających poległych i pomordowanych podchorążych SPMW.
Z okazji święta wojskowych studentów uczelnia zaprasza na dzień otwarty. Każdy, kto pojawi się w murach Akademii w czwartek w godzinach od 9.00 do 14.00, będzie mógł poznać historię uczelni i dowiedzieć się wszystkiego na temat kierunków studiów od samych studentów i wykładowców. Tego dnia będzie można także zapoznać się z miejscami, które zazwyczaj nie są dostępne dla zwiedzających: mostkiem nawigacyjnym, symulatorem strzeleckim czy planetarium. Przedstawiciele gdyńskiej uczelni zaplanowali też interesujące wykłady dotyczące np. udziału Sił Zbrojnych RP w misjach poza granicami kraju oraz warsztaty. Te ostatnie będą poświęcone min. cyberbezpieczeństwu, systemom autonomicznym w środowisku morskim czy tajemnicom morskich głębin, w tym wrakom zalegającym na dnie Morza Bałtyckiego.
W ramach Dnia Podchorążego odbędzie się też konkurs wiedzy „100 lat Marynarki Wojennej w 100-leciu Niepodległości” zorganizowany przez AMW i adresowany do studentów cywilnych i wojskowych. Najpierw uczestnicy będą się mierzyć w teście pisemnym złożonym z 20 pytań. Ci, którym pójdzie najlepiej, przejdą do drugiego, ustnego etapu konkursu. Tu na uczestników będzie czekać dziesięć pytań otwartych.
W piątek, 30 listopada, planowane są zawody sportowe o Puchar Honorowego Rektora-Komendanta AMW (student, który zdobędzie puchar przez jeden dzień będzie pełnił honory komendanta). Reprezentacje podchorążych będą zmagać się w konkurencjach: sztafety biegowej, piłce siatkowej, turnieju rzutów do kosza, walce na bomie oraz przeciąganiu liny. Kulminacją święta będzie tradycyjny Bal Podchorążego.
autor zdjęć: Marian Kluczyński
komentarze