Jak prawidłowo ćwiczyć, jaką dietę stosować podczas wytężonego wysiłku i jak rozłożyć siły podczas egzaminu sprawnościowego – tego między innymi dowiedzą się uczestnicy kursu organizowanego przez Akademię Wojsk Lądowych. Oferta jest adresowana do kandydatów na studia wojskowe i studium oficerskie. Pierwszy w tym roku kurs rusza w marcu.
Przygotowawczy kurs sprawnościowy to autorski pomysł uczelni. – Po raz pierwszy zorganizowaliśmy go w 2016 roku. Okazało się, że wiele osób chce się przekonać, jak wygląda egzamin sprawnościowy, który jest przecież jednym z kluczowych elementów rekrutacji do naszej uczelni – mówi kpt. Marcin Jasnowski, rzecznik prasowy Akademii.
W ubiegłym roku kursy odbyły się w marcu, kwietniu i maju. Wzięło w nich udział ponad 150 osób. W tym roku liczba uczestników może być jeszcze większa. Uczelnia planuje bowiem organizować kursy raz w miesiącu, od marca aż do lipcowych egzaminów. W każdym kursie będzie mogło wziąć udział 60 osób. – Na pierwszą tegoroczną edycję mamy już komplet ochotników. Ale wciąż można się zgłaszać na kolejne, które odbędą się w kwietniu, maju i czerwcu. Zainteresowanie jest bardzo duże – mówi Monika Krystek z Biura Obsługi Studentów AWL.
Na bieżni i na basenie
Kursy mają być prowadzone według dotychczasowego programu. – Zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i ćwiczenia praktyczne są opracowane tak, by w pełni przekazać kandydatom wiedzę i umiejętności, które przydadzą się podczas egzaminu ze sprawności fizycznej – mówi płk Dariusz Lenart, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu w AWL.
Co zatem czeka uczestników? Na początek wykład, z którego dowiedzą się m.in., jakie są najskuteczniejsze sposoby przygotowania do treningu, jak regenerować organizm po ćwiczeniach i którą dietę warto stosować w trakcie wzmożonego wysiłku. Ale najwięcej czasu kursanci spędzą na siłowni, w hali sportowej i na basenie. – Podpowiemy, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, planować treningi przed egzaminem, a potem, już w trakcie testu, jak rozłożyć siły, by sobie poradzić – zapowiada płk Lenart.
Na zajęciach praktycznych kandydaci na studentów będą na przykład ćwiczyć mięśnie ramion i obręczy barkowej oraz grzbietu. Pomoże im to przygotować się do jednej z egzaminowych konkurencji – uginania ramion w zwisie przodem nachwytem. Kursanci popracują również nad wytrzymałością biegową, która przyda się im podczas marszobiegu na dystansie 1000 lub 800 metrów. Z kolei trening ukierunkowany na wypracowanie szybkości i zwinności zaprocentuje w trakcie biegu wahadłowego 10x10 metrów lub tzw. biegu po kopercie. – Podczas ćwiczeń na basenie położymy nacisk na technikę pływania kraulem. Nauczymy, jak poprawnie wykonywać nawroty: wahadłowy i koziołkowy oraz skok startowy – dodaje płk Lenart.
Próbny egzamin
Na koniec uczestnicy przejdą próbny test z wychowania fizycznego. Będą musieli wykonać wszystkie konkurencje, które obowiązują na egzaminach. Czeka ich bieg na dystansie 1000 metrów (kobiety 800 metrów), podciąganie na drążku (kobiety zwis na drążku), bieg wahadłowy 10x10 metrów (kobiety bieg po kopercie) i pływanie na dystansie 50 metrów. – Naszym celem nie jest ocenianie i wartościowanie kandydatów. Chcemy przede wszystkim im pokazać, jakie mają słabości, głównie techniczne. Oczywiście w ciągu tych dwóch dni nie przygotujemy wszystkich na 100%. Ale uczestnicy zyskają bardzo dużo. Zdobędą bowiem nie tylko wiedzę o tym, jak wygląda egzamin sprawnościowy, lecz także, w jaki sposób lepiej się do niego przygotować. Egzaminy wstępne są w lipcu, więc potencjalni kandydaci mają jeszcze ponad cztery miesiące na treningi – przekonuje kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu w AWL.
– Polecam ten kurs wszystkim, którym zależy na dobrym przygotowaniu. Zajęcia są prowadzone bardzo dobrze, a uwagi instruktorów cenne – mówi Urszula Tomaszewska z Krakowa, która brała udział w ubiegłorocznym kursie. W tym roku jedną z uczestniczek będzie Patrycja Kędzierska z Sieradza. – W tamtym roku chciałam wziąć udział w kursie, ale zbyt późno wysłałam zgłoszenie. Potem, już na egzaminach wstępnych do uczelni poległam właśnie na testach sprawnościowych – mówi Patrycja.
Kurs odbędzie się w Akademii Wojsk Lądowych 10–11 marca. Udział w nim jest płatny (250 zł). Ponieważ zwykle chętnych jest więcej niż miejsc, o możliwości wzięcia udziału decyduje kolejność nadesłania zgłoszeń (formularz znajduje się na stronie internetowej uczelni). W dniu rozpoczęcia kursu kursanci zobowiązani są przedstawić zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wzmożonego wysiłku fizycznego.
autor zdjęć: arch. AWL
komentarze