Wybudowanie lub odnowienie 300 strzelnic w całym kraju to niezwykle ambitne plany resortu obrony. Dzięki nim Polska będzie się mogła pochwalić jedną z najlepszych w Europie infrastruktur strzeleckich. Ale program „Sokół – Strzelnica w powiecie” jest przede wszystkim bardzo potrzebny. Zarówno żołnierzom zawodowym, jak i organizacjom proobronnym. Jako były żołnierz i instruktor w szkole o profilu mundurowym mogę zapewnić, że projekt budzi ogromne zainteresowanie i odpowiada społecznemu zapotrzebowaniu.
„Sokół – Strzelnica w powiecie” ma zahamować regresję procesu szkolenia strzeleckiego, która rozpoczęła się od likwidacji szeregu obiektów strzelniczych w latach 90. ubiegłego wieku. Ministerstwo Obrony Narodowej chce uruchomić w każdym powiecie strzelnicę, z której będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani strzelectwem. W całej Polsce zostanie otwartych 300 obiektów tego rodzaju. Na te plany resort obrony przeznacza ponad kilkadziesiąt milionów złotych. Program rozpocznie się 1 stycznia 2018 roku. Za realizację akcji „Sokół – Strzelnica w powiecie” odpowiada wiceminister Michał Dworczyk.
Niestety, likwidacja ogólnodostępnych strzelnic wpłynęła na poziom szkolenia Wojska Polskiego. Nie jest tajemnicą, że niektóre jednostki wojskowe nie mają tego typu infrastruktury szkoleniowej. Ich żołnierze nierzadko muszą pokonywać wiele kilometrów do miejsc, w których mogą prowadzić zajęcia strzeleckie. Chociażby z tego powodu uważam, że program „Sokół – Strzelnica w powiecie” jest przedsięwzięciem bardzo potrzebnym. Według mnie, byłego żołnierza i instruktora w szkole o profilu mundurowym, to także bardzo ambitne plany. MON chce bowiem wybudować i rewitalizować kilkaset strzelnic w całym kraju. Dzięki temu Polska będzie mogła się pochwalić jedną z nowocześniejszych infrastruktur strzeleckich w Europie.
Warto podkreślić, że strzelnice mają służyć i wojsku i społeczeństwu. Wojsko Polskie rozwija obecnie nowy rodzaj sił zbrojnych – wojska obrony terytorialnej. W każdym powiecie ma być zlokalizowana jedna kompania tej formacji. Strzelnice w każdym powiecie wkomponują się więc w system szkolenia tych jednostek.
Ale ze strzelnic będą mogli korzystać także inni. Obiekty te mają być otwarte dla każdego, kto będzie chciał szkolić się w zakresie strzelectwa i będzie zainteresowany zdobyciem umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią. Jest to szczególnie ważne dla młodzieży uczącej się w klasach wojskowych lub będących członkami organizacji proobronnych, gdzie szkolenie strzeleckie jest podstawowym szkoleniem wojskowym.
W latach ubiegłych w Polsce zlikwidowano ponad 100 strzelnic wojskowych. Wiele innych, na przykład Ligi Obrony Kraju czy sportowych, zamknięto ze względu na niespełnianie wymogów technicznych lub braku środków finansowych na ich utrzymywanie. Cieszy więc, że Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o budowie nowych strzelnic i rewitalizowanie istniejących. Jest to krok w dobrym kierunku, na drodze budowy szeroko rozumianego potencjału obronnego naszego kraju.
komentarze