Modułowy system broni strzeleckiej kalibru 5,56 mm pozwala żołnierzowi w krótkim czasie tak zmodyfikować karabin, aby jak najlepiej nadawał się do walki w pomieszczeniach, terenie zurbanizowanym i na otwartej przestrzeni. Na targach zbrojeniowych w Kielcach broń została wyróżniona nagrodą ministra obrony narodowej.
Nad bronią, która zastąpi bazującego na technologii z lat czterdziestych ubiegłego wieku Beryla, specjaliści pracują od końca 2007 roku. Wtedy ruszył finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt badawczo-rozwojowy „Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne karabinków standardowych (podstawowych) modułowego systemu broni strzeleckiej kalibru 5,56-mm dla Sił Zbrojnych RP”.
Obecnie Wojskowa Akademia Techniczna oraz Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu, które podjęły się opracowania nowego, polskiego karabinu, realizują już kolejną pracę badawczo-rozwojową nad systemem MSBS (tym razem finansowaną przez MON poprzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), która ma zaowocować opracowaniem do 2016 roku produkcyjnej wersji broni w układzie klasycznym – kolbowym oraz w układzie bezkolbowym (tzw. bullpup).
Jak podkreśla Krzysztof Kozieł, specjalista ds. sprzedaży Fabryki Broni „Łucznik”, MSBS jest konstrukcją unikatową na skalę światową. – Dzięki łatwo wymienialnym modułom żołnierze mogą w łatwy sposób dostosować karabin do swoich potrzeb, nie tylko dodając oprzyrządowanie, na przykład celownik, ale również zwiększyć siłę ognia i zasięg, zmieniając lufę na dłuższą, a gdy potrzebna jest jeszcze większa moc rażenia, dodać granatnik – opisuje Kozieł.
Na bazie karabinu można zbudować aż jedenaście typów broni. Sześć w układzie klasycznym: karabinek standardowy, karabinek-granatnik, subkarabinek, karabinek maszynowy, karabinek wyborowy i karabinek dla Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz pięć w układzie bezkolbowym – karabinek standardowy, karabinek-granatnik, subkarabinek, karabinek maszynowy i karabinek wyborowy.
MSBS ma trafić do wyposażenia żołnierzy w ramach programu Tytan, a pierwsze karabiny mają zostać przekazane wojsku w 2017 roku.
Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach minister obrony narodowej wyróżnił nagrodą specjalną dwie wersje MSBS w układzie kolbowym – karabinek standardowy (podstawowy) oraz karabinek reprezentacyjny.
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze