„Mam podstawy do twierdzenia, że pomoc dla walczących w Warszawie już się rozpoczęła i mam dane, że zostanie ona udzielona w dostatecznych rozmiarach, aby być skuteczna”
Fragment oświadczenia wicepremiera Jana Kwapińskiego
Moździerz „Karl”. Jeden jego pocisk ważył ok. 2200 kg. Fot. Bundesarchiv.
Trwają bardzo ciężkie walki na Woli. Żołnierze Zgrupowania „Radosław” utrzymują jednak pozycje przy ul. Okopowej i Stawki oraz w rejonie cmentarzy. W Śródmieściu oddział kpt. „Gurta” opanowuje gmach Wodociągów i Kanalizacji na pl. Starynkiewicza. Zgrupowanie „Chrobry II” zdobywa browary Haberbuscha między Grzybowską a Krochmalną. Na Ochocie broni się już tylko „Reduta Wawelska”.
Niemcy podciągają do Warszawy moździerz „Karl”, którego jeden pocisk waży ok. 2200 kg. Z terenu Parku im. gen. Józefa Sowińskiego na Woli będzie on ostrzeliwał pozycje powstańców. W czasie powstania odda 20 strzałów.
Po południu niemieckie samoloty rozrzucają nad terenami kontrolowanymi przez powstańców propagandowe ulotki. Nawołują w nich ludność cywilną do poddania się i opuszczenia Warszawy. W zamian dają gwarancje bezpieczeństwa.
Brytyjskie BBC nadaje w kilku językach (niemieckim, angielskim, francuskim i polskim) ostrzeżenie skierowane do wszystkich tych, którzy są odpowiedzialni za zbrodnie i przestępstwa popełniane w Warszawie. Rozgłośnia podkreśla, że po zakończonej zwycięstwem wojnie rozliczone zostaną osoby, które dopuszczają się czynów zabronionych prawem międzynarodowym lub nakazują takie działania. Komunikat zostaje powtórzony także następnego dnia.
Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org