„Trzecia bitwa o Warszawę toczy się dalej i sytuacja jest rozpaczliwa, ale może być jeszcze uratowana, chociaż warszawiacy słusznie pytają, gdzie są nasi przyjaciele”
Fragment artykułu „Warsaw Tragedy”, Daily Mirror
Barykady z unieruchomionymi tramwajami na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Wilczej. Fot. Marian Grabski „Wyrwa“, arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pada „Reduta Wawelska”, ostatni punkt obrony na Ochocie. Oddziały pod dowództwem ppor. Jerzego Gołembiowskiego „Stacha” przechodzą kanałami do Śródmieścia i na Mokotów. Wojska niemieckie i jednostki RONA kierują się w stronę pl. Starynkiewicza.
W walkach w rejonie ul. Okopowej ciężko ranny zostaje Jan Mazurkiewicz „Radosław”. Na stanowisku dowódcy zgrupowania zastępuje go dotychczasowy szef sztabu mjr Wacław Janaszek „Bolek”. Pozycje Zgrupowania „Radosław” są nieustannie atakowane. W obawie przed otoczeniem, oddziały wycofują się w kierunku Starego Miasta. Uderzenie wojsk niemieckich zostaje zatrzymane kontratakiem na wysokości ul. Stawki.
Przyznane zostają pierwsze krzyże Virtuti Militari za udział w Powstaniu Warszawskim. Otrzymują je ppłk Jan Mazurkiewicz „Radosław”, kpt. Jan Andrzejewski „Jan” (dowódca pułku „Broda”) i kpt. Franciszek Mazurkiewicz „Niebora” (dowódca batalionu „Miotła”, brat „Radosława”). Odznaczona zostaje także pierwsze kobieta – Krzyż Walecznych zostaje nadany łączniczce Ludmile Krajewskiej „Mili”.
Wyrokiem Wojskowego Sądu Specjalnego skazany na śmierć zostaje żołnierz AK. Został uznany winnym rabunku mienia z palących się domów przy ul. Królewskiej. To pierwszy tego rodzaju przypadek.
Stare Miasto ostrzeliwane jest przez pociąg pancerny oraz artylerię, także z prawego brzegu Wisły. Ataki na pozycje powstańców wspierane są przez lotnictwo. Zacięte walki o Bank Polski na Bielańskiej stoczył oddział kpt. „Zdana”.
Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org