„Warszawa tęskni do swego >>Starzyńskiego<<, czeka na ucieleśniony symbol walki. [...] Warszawa za mało jeszcze orientuje się w górnej kondygnacji władz. Nie wie jeszcze wyraźnie, kto kieruje, kto odpowiada. Nie orientują się ludzie, kto się kryje pod pseudonimami”
„Kurier Stołeczny”, nr 12
Nocą rusza natarcie z Żoliborza. Oddziały powstańcze chcą przebić się do Starego Miasta. Nie udaje się jednak zaskoczyć Niemców. Polacy natrafiają na bardzo silny opór w okolicach Dworca Gdańskiego i ponoszą ogromne straty. Atak się załamuje.
Sytuacja na Starym Mieście staje się dramatyczna. Dowódcy poszczególnych odcinków obrony donoszą o braku amunicji i skrajnym wyczerpaniu żołnierzy. W dzień powstańcy odpierają ataki nieprzyjaciela, a pod osłoną nocy przeprowadzają kontrataki na utracone pozycje. Z płonącego na Długiej Arsenału wycofuje się oddział kpt. „Konara”, budynku broni już tylko jedna kompania Batalionu „Chrobry”.
Niemcy wysadzają budynek Pawiaka. Jeszcze przed wybuchem Powstania Warszawskiego podjęli decyzję o likwidacji okrytego ponurą sławą więzienia. Większość osadzonych wywieziono do obozów koncentracyjnych w Gross-Rosen i Ravensbrück. 13 i 18 sierpnia w ruinach getta wykonano ostatnie egzekucje więźniów. 20 sierpnia nastąpiła ewakuacja niemieckiej załogi więzienia.
W kinie „Palladium” drugi pokaz kroniki powstańczej. Film zawiera m.in. ujęcia z opanowania budynku PAST-y.
Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org