„W związku z nieporozumieniami na temat udziału kobiet w służbie wojskowej wyjaśnia się, iż kobiety, które w okresie konspiracji złożyły przysięgę i zostały zaliczone w stan formacji AK, są żołnierzami AK”
Fragment rozkazu nr 15 komendanta Okręgu Warszawa AK płk. Antoniego Chruściela „Montera”
Niemcy i Ukraincy ostrzeliwują Ratusz, Pałacu Blanka i kościół Panien Kanoniczek zza kolumnady Teatru Wielkiego na Plac Teatralnym. Fot. Wikimedia.
Oddziały SS RONA atakują pozycje powstańcze wokół placu Starynkiewicza. Odbijają budynki Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji, Dom Turystyczny, Miejski Instytut Higieny, Wojskowy Instytut Geograficzny i zabudowania Starostwa Grodzkiego przy Nowogrodzkiej róg Chałubińskiego. Zgrupowanie „Chrobry II” utrzymuje północną stronę Al. Jerozolimskich, z Domem Kolejowym i Dworcem Pocztowym. Dzięki temu Al. Jerozolimskie nadal pozostają zablokowane.
Nieustanny atak na Stare Miasto. Oddziały zgrupowania mjr. Stanisława Błaszczaka „Roga” odpierają niemieckie natarcia na Podwale i barykady na Kanonii, Świętojańskiej, Miodowej i Piwnej oraz na Ratusz i Pałac Blanka.
Po południu Niemcy przeprowadzają silny atak na ul. Leszno. Pada barykada na Lesznie, oddziały nieprzyjaciela wkraczają na ulice Przejazd i Rymarską. Kontratak powstańców odrzuca Niemców na pozycje wyjściowe.
Komenda Główna AK przenosi się ze szkoły na Barokowej (budynek jest często ostrzeliwany) do gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości, ul Długiej 7.
Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org