„Warszawa po raz drugi w tej wojnie znalazła się na linii frontu. Po raz drugi walczy sama – bez niczyjej pomocy – przeciw tym, którzy chcą zdławić jej duch wolności [...] Stolica po raz drugi manifestuje krwawo, że chce sama rozstrzygać o swym losie i być panią u siebie”
Orzeł Biały, pismo II Korpusu Polskiego, nr 25
Wrak niemieckiego pojazdu tzw. „czołgu-pułapki” na ul. Kilińskiego. Fot. Jerzy Świderski / Wikimedia.
Niemcy kierują potężne natarcie na Stare Miasto. Z Wybrzeża Gdańskiego atakują ul. Boleść, z Dworca Gdańskiego – Bonifraterską, od strony ul. Dzikiej – Stawki i Pokorną. Z ruin getta uderzają na ul. Nalewki i Ogród Krasińskich, z Leszna – na ul. Długą, Tłomackie i Bielańską, z pl. Teatralnego na Ratusz. Mimo dużych strat po stronie powstańców, ataki zostają zatrzymane.
Na ul. Kilińskiego wybucha zdobyty przez powstańców opancerzony nosiciel ładunków wybuchowych. Ginie ok. 300 osób, w tym ok. 160 żołnierzy.
Po wyparciu polskich oddziałów z ul. Stawki zamknięty zostaje pierścień wokół Starego Miasta. Gen. von dem Bach-Zelewski nakazuje rozpoczęcie przygotowań do całkowitej likwidacji oporu w tej dzielnicy. Przeciwko ok. 5000 powstańców, w dużej części rannych i zmęczonych prawie 2-tygodniowymi walkami, kierowana jest grupa bojowa gen. Reinefartha – ok. 8 tys. żołnierzy.
W kinie „Palladium” odbywa się pierwszy pokaz powstańczej kroniki. Autorami filmu są operatorzy Referatu Filmowego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej.
Wieczorem rusza powstańcze natarcie w kierunku Hal Mirowskich. Celem jest odzyskanie połączenia między Starym Miastem a Śródmieściem. Po kilku godzinach ciężkich walk natarcie załamuje się. Niepowodzeniem kończy się także próba przebicia się z Mokotowa na Śródmieście. Oddziały pułku „Baszta” bezskutecznie atakują koszary SS na Kazimierzowskiej i Narbutta oraz tzw. Dom Wedla na rogu Puławskiej i Madalińskiego.
Żołnierze stacjonującej w Wielkiej Brytanii 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, na znak protestu przeciw bierności aliantów wobec Powstania Warszawskiego, odmawiają przyjmowania posiłków.
Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org