Dwie duże rekonstrukcje historyczne wielkich bitew z września 1939 roku można było obejrzeć w ostatni weekend pod Warszawą. 17 września, w 77. rocznicę ataku ZSRR na Polskę, w Sochaczewie odbyła się nocna inscenizacja opowiadająca o walkach o to miasto. Dzień później na polach pod Łomiankami pokazano ostanie boje armii „Poznań” i „Pomorze” w trakcie przebijania się do stolicy.
Sochaczewskie widowisko było oparte na wspomnieniach żołnierzy z 18 Pułku Piechoty i zrealizowane w oryginalnej scenerii zamku Książąt Mazowieckich. Przybliżyło ono widzom losy II Batalionu oraz jego bohaterskiego dowódcy majora Feliksa Kozubowskiego, który poległ 15 września w trakcie walk nieopodal zamku. Rekonstrukcja ta była zwieńczeniem obchodów rocznicy bitwy nad Bzurą. W ich trakcie nadano 38 Dywizjonowi Zabezpieczenia Obrony Powietrznej nazwę wyróżniającą „Sochaczewski”. Przyjął on na patrona właśnie majora Kozubowskiego. Obchody i widowisko zorganizowali burmistrz Sochaczewa oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
Z kolei pierwsza część widowiska historycznego „Bitwa pod Łomiankami 1939” opowiadała o wydarzeniach z 19 września 1939 roku, kiedy to 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich pod dowództwem pułkownika Edwarda Godlewskiego w brawurowej szarży przełamał kordon niemiecki i przedarł się do Warszawy. W drugiej części bitwy przybliżono tragiczny epizod, który rozegrał się w tym rejonie tuż po przedarciu się kawalerzystów z Grupy Operacyjnej gen. Abrahama. Na polach pod Łomiankami poległ, walcząc w pierwszej linii z karabinem w ręku, generał Mikołaj Bołtuć. Oprócz Grzmota-Skotnickiego i Włada był trzecim generałem poległym w trakcie bitwy nad Bzurą. Organizatorem tej inscenizacji był burmistrz Łomianek. Projekt wsparło Ministerstwo Obrony Narodowej. Honorowy patronat nad nim objął prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.
Tekst: Mikołaj Klorek
Zdjęcia: Anna Herman i Jarosław Borek, Stowarzyszenie SRH AA7