„Pod względem wartości ducha bojowego plac Krasińskich w niczym nie ustępuje Stalingradowi, PAST-ę można stawiać w jednym rzędzie z Monte Cassino”
„Biuletyn Informacyjny”, nr 61
Powstańcy ostrzeliwujący kościół św. Krzyża i gmach Komendy Policji na Krakowskim Przedmieściu od strony podwórza. Fot. Joachim Joachimczyk „Joachim”, arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wielogodzinne walki wewnątrz szpitala Jana Bożego przy Bonifraterskiej. Poszczególne skrzydła, piętra i sale wielokrotnie przechodzą z rąk do rąk. Oddziały powstańcze likwidują niemiecki klin wbity między Bank Polski i Pasaż Simonsa. Niemcy zajmują szkołę przy ulicy Rybaki oraz budynek mieszkalny na terenie PWPW. W ruinach posesji Długa 27/29 powstają stanowiska obronne, które przejdą do powstańczej historii jako Reduta Matki Boskiej.
W Śródmieściu nieprzyjaciel prowadzi systematyczny ostrzał placówek powstańczych na Kredytowej, Królewskiej, Towarowej, Chmielnej, Żelaznej. Pod ostrzałem są stanowiska powstańcze przy Kruczej, Wspólnej, Hożej, Wilczej i Koszykowej.
Na wieść o wyzwoleniu Paryża powstańcza radiostacja „Błyskawica” nadaje po francusku pozdrowienia dla podziemnej armii w stolicy Francji: „Łączymy się z Wami w uczuciach tryumfu. Przekonani jesteśmy, że doprowadzi to do spełnienia tych ideałów, w imię których Polska pierwsza chwyciła za oręż”.
Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org