Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polak liderem czempionatu w pięcioboju morskim

Reprezentacja Wojska Polskiego bardzo dobrze zakończyła drugą konkurencję pięcioboju morskiego na rozgrywanych w Szwecji mistrzostwach świata. St. mar. Karol Morek został liderem w klasyfikacji indywidualnej, a w „drużynówce” Polacy umocnili się na drugiej pozycji.

W ramach drugiej konkurencji pięcioboju morskiego zawodnicy biorą udział w akcji ratowania życia. Sportowcy muszą przepłynąć dystans 75 m. Na pięćdziesiątym metrze trasy zawodnik zdejmuje pod wodą bluzę, wyciąga leżącego na dnie fantoma i płynie z nim do mety. Przed rokiem na czempionacie w Rio de Janeiro najlepiej z Polaków „ratował życie” st. mar. Karol Morek – był czwarty. W Berga znów był najlepszy z reprezentantów Wojska Polskiego. Z czasem 55,50 s uplasował się na drugiej pozycji. Wygrał Szwed Jesper Levander (53,70), a trzeci był Niemiec Jörg Porschhöfer (56,10). Miejsca pozostałych reprezentantów WP: 6. st. mar. Jacek Śliwiński (57,80), 15. st. mar. Mateusz Szurmiej (1 min 1 s), 17. mar. Maciej Janiszewski (1.02,80).

W drugiej konkurencji Morek zdobył 1222 punkty i w łącznej klasyfikacji przesunął się z trzeciej pozycji na pierwszą. Po dwóch startach ma 2407 oczek i zaledwie o sześć wyprzedza Szweda Larsa Ekmana. Trzeci jest prowadzący po pierwszej konkurencji Niemiec Mattias Wesemann (2378). Indywidualny wicemistrz świata z Rio – Śliwiński zajmuje szóste miejsce (2359), Szurmiej – 11. (2329), Janiszewski – 14. (2311), a st. mar. Łukasz Zięba, który nie ukończył drugiej konkurencji – 52. (1055).

W klasyfikacji drużynowej wśród mężczyzn po dwóch konkurencjach z 9649 pkt. prowadzą Szwedzi. Polacy zajmują drugie miejsce (9406), a Niemcy trzecie (9320). W rywalizacji pań w dwóch konkurencjach najwięcej punktów – 2358 – zdobyła Norweżka Caroline Buunk. Drugie miejsce zajmuje Szwedka Cecilia Sjöholm (2341), a trzecie Brazylijka Simone Lima (2329). W klasyfikacji drużynowej prowadzą Brazylijki przed Szwedkami i reprezentantkami Finlandii. Polki nie startują.