Z dorobkiem 50 medali zakończyła udział w III Igrzyskach Europejskich reprezentacja Polski. W zdobyciu 17 z nich (sześciu złotych, dziewięciu srebrnych i dwóch brązowych) udział mieli żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Ostatni wywalczył st. szer. spec. Mateusz Polaczyk. Wczoraj w Krakowie zgasł znicz imprezy, której gospodarzem była Polska.
– Jestem zadowolony nie tylko z medali zdobytych przez naszych reprezentantów, lecz także z dwóch kwalifikacji olimpijskich, które wywalczyli. O te dwie przepustki postarali się strzelczyni szer. Natalia Kochańska i pięcioboista nowoczesny szer. Łukasz Gutkowski. Na szczególne słowa uznania zasługują „Atomówki”, czyli nasze kajakarki, które pływają tak, jakby miały atomowy napęd. Szer. Karolina Naja i szer. Anna Puławska w pięknym stylu zdobyły po dwa złote krążki – mówi kmdr por. Janusz Porzycz, szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Komandor był również pełen uznania dla dokonań florecistów: szer. Michała Siessa i st. szer. Julii Walczyk-Klimaszyk, strzelczyni st. szer. spec. Klaudii Breś oraz młociarza st. mar. Wojciecha Nowickiego. Sportowcy, których wymienił, sięgnęli na europejskich igrzyskach po złote medale.
W III Igrzyskach Europejskich, które od 20 czerwca do 2 lipca odbywały się na arenach sportowych czterech województw (małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego), rywalizowało 6432 sportowców z 48 krajów. Walczyli oni o medale w 29 dyscyplinach i 253 konkurencjach. Gospodarze wystawili reprezentację złożoną z 374 zawodników. W tym gronie znalazło się 68 sportowców z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Żołnierze startowali w 13 dyscyplinach – wszystkie są w programie przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.
st. szer. spec. Mateusz Polaczyk w środku
Reprezentacja Polski wywalczyła 50 krążków (13 złotych, 19 srebrnych i 18 brązowych) i zajęła szóstą lokatę w klasyfikacji medalowej III Igrzysk Europejskich. To najlepszy wynik Biało-Czerwonych w historii startów w tej imprezie. Na I Igrzyskach Europejskich w Baku w 2015 roku Polska zajęła 19. pozycję w klasyfikacji medalowej (z dwoma złotymi krążkami, ośmioma srebrnymi i 10 brązowymi), na II Igrzyskach Europejskich w Mińsku w 2019 roku zaś – 22. (3 – 1 – 10).
17 z 50 zdobytych przez Polaków medali na ostatnich europejskich igrzyskach wywalczyli żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Sportowcy z CWZS-u cieszyli się z sześciu złotych krążków, dziewięciu srebrnych i dwóch brązowych. W sumie na podium stanęło 27 podwładnych kmdr. por. Janusza Porzycza, w tym trzykrotnie na drugim stopniu szer. Natalia Kaczmarek. Czołowa na świecie lekkoatletka biegająca na 400 m zdobyła srebro w klasyfikacji drużynowej oraz za drugie miejsca w biegu indywidualnym na 400 m i w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Co istotne, żołnierze wywalczyli medale w siedmiu dyscyplinach, które są w programie XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Natomiast z 50 krążków zdobytych przez reprezentację Polski spoza paryskiego programu dyscyplin Biało-Czerwoni wywalczyli trzy złote krążki (muay thai, skoki narciarskie, kick boxing), cztery srebrne (po dwa w muay thai i teqballu) i 10 brązowych (cztery w kick boxingu oraz po dwa w karate kumite, muay thai i teqballu).
Jako ostatni z żołnierzy CWZS-u na listę medalistów III Igrzysk Europejskich wpisał się st. szer. spec. Mateusz Polaczyk, który wraz z Dariuszem Popielą i Michałem Pasiutem wywalczył srebro w kajakarstwie górskim w konkurencji K-1 x 3. W rywalizacji drużyn liczy się czas przejazdu ostatniego z trzech zawodników z trzyosobowej ekipy. Polacy uzyskali czas 96,48 s, do którego doliczono im 2 s kary. Szybciej o 1,44 s popłynęli Hiszpanie, którym również doliczono 2 s kary. Z kolei Francuzi mimo najszybszego przejazdu – 93,58 s – musieli się zadowolić brązem, gdyż doliczono im 8 s kary. Biało-Czerwoni przez moment cieszyli się ze złota igrzysk europejskich i tytułu mistrzów Europy. Sędziowie uwzględnili bowiem protest polskiej ekipy i ukarali Hiszpanów dodatkową karą 2 s. Ekipa hiszpańska z kolei oprotestowała decyzję sędziów, gdyż jej zdaniem Polacy zbyt późno zgłosili swoje zastrzeżenia. Ostatecznie, choć rywal Biało-Czerwonych faktycznie popełnił błąd kwalifikujący się na karę 2 s, uznano argument Hiszpanów i to im przyznano złoto.
Klasyfikacja medalowa
1. Włochy (35 złotych, 26 srebrnych i 39 brązowych)
2. Hiszpania (21 – 17 – 19)
3. Ukraina (21 – 12 – 8)
4. Niemcy (20 – 16 – 27)
5. Francja (17 – 19 – 26)
6. Polska (13 – 19 – 18)
7. Wielka Brytania (12 – 10 – 27)
8. Węgry (10 – 10 – 18)
Medale zdobyli reprezentanci 41 państw.
Medaliści z CWZS-u
złoci
szer. Karolina Naja, szer. Anna Puławska i st. szer. Dominika Putto – kajakarstwo (K-4 500 m)
st. szer. spec. Klaudia Breś – strzelectwo (pistolet pneumatyczny 10 m)
szer. Karolina Naja i szer. Anna Puławska – kajakarstwo (K-2 500 m)
st. mar. Wojciech Nowicki – lekkoatletyka (rzut młotem)
st. szer. Julia Walczyk-Klimaszyk – szermierka (floret)
szer. Michał Siess – szermierka (floret)
srebrni
st. szer. Aleksandra Mirosław – wspinaczka sportowa (wspinanie na czas)
12 lekkoatletów – lekkoatletyka (drużynowo)
szer. Natalia Kaczmarek – lekkoatletyka (bieg na 400 m)
kpr. Marika Popowicz-Drapała – lekkoatletyka (sztafeta 4 x 100 m kobiet)
st. szer. spec. Anna Kiełbasińska i szer. Natalia Kaczmarek – lekkoatletyka (sztafeta mieszana 4 x 400 m)
szer. Natalia Kochańska – strzelectwo (karabin, trzy postawy)
szer. Aleksandra Kowalczuk – taekwondo olimpijskie (kategoria +73 kg)
st. szer. spec. Klaudia Breś, st. mar. Joanna Wawrzonowska i szer. Julia Borek – strzelectwo (pistolet sportowy 25 m)
st. szer. spec. Mateusz Polaczyk – kajakarstwo górskie (K-1)
brązowi
szer. Norman Zezula – kajakarstwo (C-2 500 m)
st. szer. Aneta Stankiewicz, szer. Julia Piotrowska i szer. Natalia Kochańska – strzelectwo (karabin pneumatyczny 10 m, drużynowo).
autor zdjęć: PKOl – Szymon Sikora, CWZS
komentarze