Wzmocnienie współpracy polskich i niemieckich sił powietrznych oraz realizacja postanowień ze szczytu NATO w Newport – to główne tematy rozmów Tomasza Siemoniaka oraz Ursuli von der Leyen. Ministrowie obrony spotkali się w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.
Podczas warszawskiego spotkania szefowie obrony Polski i Niemiec podpisali list intencyjny dotyczący zwiększenia współpracy sił powietrznych obu państw. Chodzi o większy zakres wspólnych szkoleń personelu technicznego i jednostek lotniczych, wymianę eskadr oraz prowadzenie wspólnych ćwiczeń wojsk przeciwlotniczych. Obie armie mają też nawiązać współpracę z zakresu logistyki i działań operacyjnych. Zgodnie z ustaleniami polityków niemieccy żołnierze będą też mogli korzystać z polskich poligonów i lotnisk.
Szefowie resortów obrony rozmawiali również na temat realizacji postanowień ze szczytu NATO w Newport, w tym o implementacji planu działań na rzecz gotowości Sojuszu Północnoatlantyckiego (Readiness Action Plan, RAP). Politycy omawiali zasady funkcjonowania Połączonych Zadaniowych Sił Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF). Rozmawiali też na temat powstających w państwach bałtyckich Jednostek Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units, NFIU). To właśnie NFIU będą odpowiedzialne za realizację sojuszniczego wzmocnienia na wschodniej flance. Polska jako jeden z pierwszych członków NATO zaczęła w Bydgoszczy tworzyć taką jednostkę. Podczas dzisiejszego spotkania wicepremier Siemoniak zaprosił Niemcy by współtworzyły bydgoską jednostkę.
Szefowie resortów obrony rozmawiali też o Wielonarodowym Korpusie Północ–Wschód. To jednostka, która tworzą żołnierze z Danii, Niemiec i Polski. Podczas szczytu NATO w ubiegłym roku, przywódcy Sojuszu zgodzili się na podniesienie statusu korpusu z sił niższej do sił wyższej gotowości. Aby to osiągnąć, jednostka zmienia obecnie swoją strukturę.
Polska i Niemcy mają też ściślej współpracować w ramach Trójkąta Weimarskiego. Tomasz Siemoniak i Ursula von der Leyen omawiali również przygotowania do zbliżającego się posiedzenia Rady Europejskiej.
Niemiecka delegacja, której przewodniczy kanclerz Angela Merkel, przyjechała do Warszawy na polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Takie spotkania odbywają się od 1997 roku.
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/DKS MON
komentarze