Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Złoto Lewandowskiego, srebro Cichockiej

Szer. Marcin Lewandowski zdobył złoty medal w biegu na 800 m podczas ostatniego dnia 33. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce. Druga na dystansie 1500 m była szer. rez. Angelika Cichocka. Srebrny medal zdobyła też sztafeta 4x400 m mężczyzn, a brąz - sztafeta 4x400 m kobiet.

Szer. Marcin Lewandowski – złoty medalista Halowych Mistrzostw Europy w Pradze w biegu na 800 m.

W biegu po złoto szer. Marcin Lewandowski z bydgoskiego WZS i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz triumfował z czasem 1 min 46,67 s. Drugi był Irlandczyk Mark English (jego wynik: 1.47,20), a trzeci Holender Thijmen Kupers (1.47,25). Polak od samego początku kontrolował przebieg rywalizacji. – Bałem się trochę, bo w finałach Marcinowi zdarzały się różne historie. Liczyłem jednak na złoto i bardzo się cieszę z jego zwycięstwa – mówi ppłk Dariusz Bednarek, szef bydgoskiego WZS i wiceprezes CWZS Zawisza.

Przed rokiem na mistrzostwach świata w Sopocie Lewandowski wbiegł na metę jako trzeci. Po biegu jednak został zdyskwalifikowany przez sędziów za przekroczenie na ostatnim wirażu wewnętrznej linii na bieżni. W Pradze reprezentant Zawiszy wypracował przewagę na ponad 100 m przed finiszem. Lewandowski w swojej karierze już był najlepszy na Starym Kontynencie. W 2010 roku zdobył w Barcelonie złoto na otwartym stadionie. Jest też halowym wicemistrzem Europy z 2011 roku – srebro wywalczył w Paryżu.

Szer. Marcin Lewandowski (na drugiej pozycji) podczas biegu po złoto na tegorocznych Halowych Mistrzostwach Polski w Toruniu.

Szer. rez. Angelika Cichocka przed rokiem zdobyła tytuł halowej wicemistrzyni świata w biegu na 800 m. W Pradze podopieczna Tomasza Lewandowskiego, starszego brata szer. Marcina Lewandowskiego, wywalczyła srebro na dystansie 1500 m. Polka, z czasem 4 min 10,53 s, przegrała tylko z Holenderką Sifan Hassan. Brąz zdobyła Włoszka Federica Del Buono, a dwie pozostałe reprezentantki Polski finiszowały na czwartej pozycji – Katarzyna Broniatowska i ósmej – Renata Pliś. Holenderka narzuciła mocne tempo i szybko oderwała się od rywalek. Ostatnie okrążenie rozpoczęła z kilkunastometrową przewagą nad goniącą ją grupą, na której czoło wysunęła się Cichocka na 200 m przed metą. Polka bez problemów zbliżyła się do tracącej siły Hassan. Holenderce jednak udało się obronić złoto. Wyprzedziła Polkę o 1,49 s.

Szer. rez. Angelika Cichocka (na prowadzeniu) w walce o złoty medal Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu.

W Pradze w konkurencjach kończących mistrzostwa Starego Kontynentu panowie wywalczyli srebro, a panie brąz. Na ostatnich zmianach w sztafecie mężczyzn pobiegli żołnierze: szer. Łukasz Krawczuk i szer. Jakub Krzewina. Biało-czerwoni z czasem 3 min 2,97 s ustanowili rekord kraju. Polacy przegrali o 0,10 s z Belgami. Brąz zdobyli Czesi z wynikiem 3 min 4,09 s.

Oprócz reprezentantów wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław w sztafecie pobiegli: na pierwszej zmianie – Karol Zalewski (zawodnik KS AZS UWM Olsztyn) i na drugiej – Rafał Omelko (KS AZS AWF Wrocław). Warto przypomnieć, że w zeszłym roku „lisowczycy” (tak są nazywani nasi czterystumetrowcy – od nazwiska Józefa Lisowskiego, wieloletniego trenera kadry biegaczy na 400 m, na co dzień związanego z WKS Śląsk Wrocław) zdobyli dwa brązowe medale podczas XXII Mistrzostw Europy w Zurychu: indywidualnie szer. Jakub Krzewina i w sztafecie 4x400 m (Polacy biegli w składzie: Omelko, st. mar. Kacper Kozłowski, Krawczuk, Krzewina).

„Lisowczycy” na medal. Od lewej szer. Łukasz Krawczuk, szer. Jakub Krzewina i Rafał Omelko.

W sztafecie 4x400 m kobiet brąz wywalczyły: Joanna Linkiewicz (KS AZS AWF Wrocław), Małgorzata Hołub (KL Bałtyk Koszalin), Monika Szczęsna (AZS AWF Katowice) i Justyna Święty (AZS AWF Katowice). Polki uzyskały czas 3 min 31, 90 s. Pierwsze – o 0,29 s – przed naszymi reprezentantkami finiszowały Francuzki. Druga wpadła na metę Brytyjka, a czwarta Czeszka.

Ostatniego dnia mistrzostw w Pradze startowała też st. szer. Marika Popowicz. Reprezentantka bydgoskiego WZS i CWZS Zawisza walczyła o awans do finału biegu na 60 m. W kwalifikacjach uzyskała czas 7,34 s. W półfinale pobiegła wolniej o 0,04 s. W swojej serii zajęła siódme miejsce i nie zakwalifikowała się do finałowej rozgrywki. Natomiast awans z pierwszej serii zapewniła sobie druga z Polek Ewa Swoboda. Nasza utalentowana juniorka była czwarta. W finale 17-latka z Żor znalazła się na ósmej pozycji. Wynikiem 7,20 s ustanowiła swój rekord życiowy, a zarazem rekord Europy juniorek.